Yoğun bakım ünitesinde e-predeliryum modeli ile deliryum riskinin belirlenmesi
Determining the risk of delirium in the intensive care unit using e-pre-deliric model
  1. Tez No: 813784
  2. Yazar: ŞEYMA BECİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırma, birinci basamak yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda, deliryumun değerlendirilmesinde kullanılan ''E-predeliryum Erken Tahmin Modeli'' nin deliryum riskini belirlemedeki duyarlılık ve seçiciliğinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma prospektif, longitudinal ve gözlemsel türde bir çalışma niteliğindedir. Araştırmanın evrenini; Sakarya ilinde bulunan bir devlet hastanesinin birinci basamak genel yoğun bakım ünitesinde 15.04.2022-15.06.2022 tarihleri arasında yatan 117 birey, örneklemi ise dahil edilme kriterlerine uyan, hasta veya hasta yakınından onamı alınan 81 birey oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen bireylerin verileri Hasta Değerlendirme Formu (HDF), E-predeliryum Erken Tahmin Modeli (E-pre-deliric), Glasgow Koma Skalası (GKS), Vizüel Analog Skala (VAS), Richmond Ajitasyon ve Sedasyon Skalası (RASS) ve Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği (CAM-ICU) ile toplanmıştır. BULGULAR: Örneklem grubuna dahil edilen 81 birey arasında 5 kişide (%6,2) deliryum geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINING THE RISK OF DELIRIUM IN THE INTENSIVE CARE UNIT USING E-PRE-DELIRIC MODEL INTRODUCTION: This study aims to determine the sensitivity and selectivity of the“E-pre-deliric Early Prediction Model”used in the evaluation of delirium in primary care intensive care unit patients in determining the risk of delirium. MATERIALS AND METHODS: The research is a prospective, longitudinal and observational study. The population of the study consists of 117 individuals who were hospitalized in the primary care unit of a state hospital located in Sakarya, Turkey between 15.04.2022 and 15.06.2022. The study sample consists of 81 individuals, who met the inclusion criteria and themselves or their relatives gave consent to be included in the study. Data of the participants were collected using a patient assessment form (PAS), E-pre-deliric Early Prediction Model, Glasgow Coma Scale (GCS), Visual Analogue Scale (VAS), Richmond Agitation and Sedation Scale (RASS) and the Confusion Assessment Method in the Intensive Care Unit (CAM-ICU). RESULTS: The study observed that five (6.2%) of 81 participants developed delirium.