The effects of trait narcissism and mood states on facial emotion recognition
Narsisistik özelliklerin ve duygudurumun yüzlerden duygu tanıma üzerindeki etkisi
- Tez No: 813792
- Danışmanlar: PROF. DR. TIMOTHY RICHARD JORDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, narsistik özelliklerin ve duygudurumun yüzlerden duygu tanıma üzerindeki etkisini incelemektir. Büyüklenmeci narsisizm Narsistik Kişilik Envanteri (NPI), kırılgan narsisizm Kırılgan Narsisizm Ölçeği (KNÖ) ve duygudurumu pozitif- negatif duygu ölçeği (PANAS-GEN) ile ölçülmüştür. Ölçeklerden alınan veriler sonucunda 45 üniversite öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Büyüklenmeci narsisizm, kırılgan narsisizm ve kontrol grubu olarak toplamda üç grup randomize ve bireysel olarak çalışmaya katılmıştır. Psychopy programında psikoloji laboratuvarındaki bilgisayar üzerinden düz ve ters olmak üzere duygu içeren yüz ifadeleri gören katılımcı cevaplarının doğruluk ve hız payı ölçülmüştür. Büyüklenmeci narsistler öfke ve nötr duygusunu, kırılgan narsistler ise üzüntü, korku ve tiksinti duygularını daha hızlı tanımışlardır. Büyüklenmeci narsistler nötr duygusunu, kırılgan narsistler ise korku duygusunu anlamlı bir şekilde daha doğru tanımışlardır. Negatif duygudurumunun kırılgan narsistlerin olumsuz duyguları tanıma üzerinde aracılık etkisine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effect of narcissistic characteristics and mood states on facial emotion recognition. Grandiose narcissism was measured with Narcissistic Personality Inventory (NPI), vulnerable narcissism was measured with Hypersensitive Narcissism Scale (HSNS) and mood states were measured with the Positive and Negative Affect Scale (PANAS-GEN). As a result of the data obtained from the scales, 45 university students participated in the study. A total of three groups, grandiose narcissism, vulnerable narcissism, and the control group, participated in the study randomly and individually. The accuracy and the reaction time of the participants who saw facial expressions of emotions on the computer in the psychology laboratory via Psychopy software, both in upright and upside-down orientations, were measured. Grandiose narcissists recognized anger and neutrality faster, and vulnerable narcissists recognized sadness, fear, and disgust more quickly. Grandiose narcissists recognized the neutral emotion significantly more accurately, while vulnerable narcissists recognized the emotion of fear significantly. The negative mood state has been found to have a mediating effect on vulnerable narcissists' recognition of negative emotions.