Karanlık dörtlü kişilik özelliklerinin majör depresif bozukluk tanılı hastalardaki saldırganlık düzeyleri, kendine zarar verme davranışları ve intihar olasılığı üzerindeki etkisi
The effects of the dark tetrad personality traits on aggression levels, self-injury behaviors and suicide probability in patients with major depressive disorder
- Tez No: 976261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA MERCAN, DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, karanlık dörtlü kişilik özelliklerinin (makyavelizm, narsisizm, psikopati ve sadizm), majör depresif bozukluk tanılı bireylerde saldırganlık düzeyleri, kendine zarar verme davranışları ve intihar olasılığı üzerindeki etkilerini incelemektir. Kesitsel desende yürütülen bu çalışmanın evrenini, 2023 Şubat – 2024 Kasım tarihleri arasında İstanbul ilinde yaşayan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, belirlenen dahil edilme ve dışlanma kriterlerini karşılayan toplam 140 katılımcı oluşturmaktadır. Bu kapsamda örneklem grubu iki alt gruptan oluşmaktadır. Klinik grup, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Polikliniği ve psikiyatri servisinde tedavisi süren, Majör Depresif Bozukluk tanısı almış 70 bireyden oluşmuştur. Kontrol grubunu ise herhangi bir psikiyatrik tanı almamış, gönüllülük esasına göre ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 70 birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu (KBF), DSM-5 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşmenin Klinisyen Versiyonu (SCİD-5-CV), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Karanlık Dörtlü Ölçeği (KDÖ), Buss Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans dağılımı, bağımsız örneklemler t testi, Mann-Whitney U testi, Pearson korelasyon, Spearman korelasyon, Ki-kare testi ve basit doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, klinik grubun karanlık dörtlü kişilik özellikleri, saldırganlık, kendine zarar verme davranışları ve intihar olasılığı puanlarının kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizleri, özellikle depresyon düzeyi ile saldırganlık ve intihar olasılığı arasında pozitif ve güçlü ilişkiler olduğunu ortaya koymaktadır. Karanlık dörtlü kişilik özellikleri klinik grupta ana değişkenlerden yalnızca saldırganlık ile ilişkili bulunmuş, kontrol grubunda ve tüm örneklemde ise tüm ana değişkenler ile ilişkili bulunmuştur. Yapılan regresyon analizleri, karanlık dörtlü kişilik özelliklerinin saldırganlık üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisinin bulunduğunu, ancak intihar olasılığı ve kendine zarar verme davranışları üzerinde anlamlı bir yordayıcılık göstermediğini ortaya koymuştur. Bulgular, karanlık kişilik örüntülerinin majör depresyonla birlikte daha çok dışa dönük davranışsal risklerle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, majör depresyon tanısı taşıyan bireylerin klinik değerlendirmelerinde yalnızca duygudurum belirtilerinin değil, kişilik örgütlenmelerinin de dikkate alınmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Elde edilen verilerin hem klinik psikoloji hem de adli psikoloji alanlarında risk değerlendirme ve müdahale süreçlerine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of Dark Tetrad personality traits (machiavellianism, narcissism, psychopathy, and sadism) on aggression levels, non-suicidal self-injury (NSS) and suicide probability in individuals diagnosed with major depressive disorder (MDD). This cross-sectional study was conducted between February 2023 and November 2024, with the target population consisting of individuals residing in Istanbul. The sample of the study consists of a total of 140 participants who met the specified inclusion and exclusion criteria. In this context, the sample group consisted of two subgroups. The clinical group consisted of 70 individuals diagnosed with MDD who were receiving treatment in the psychiatry outpatient clinic and psychiatry ward of Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital. The control group consisted of 70 individuals without any psychiatric diagnosis, selected voluntarily and through convenience sampling. Data were collected using the Personal Information Form (PIF), the Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders – Clinician Version (SCID-5-CV), the Beck Depression Inventory (BDI), the Short Dark Tetrad (SD4), the Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPAQ), the Suicide Probability Scale (SPS), and the Inventory of Statements about Self Injury (ISAS), all of which were administered in their Turkish-adapted versions. Frequency distribution, independent samples t test, Mann-Whitney U test, Pearson correlation, Spearman correlation, Chi-square test and simple linear regression analyses were used in the analysis of data. The findings showed that the dark tetrad personality traits, aggression, NSS and suicide probability scores of the clinical group were statistically significantly higher compared to the control group. Correlation analyses revealed that there were positive and strong relationships, particularly between depression levels and aggression and suicide probality. Dark Tetrad personality traits were only associated with aggression among the main variables in the clinical group, but were associated with all main variables in the control group and the entire sample. Regression analyses revealed that Dark Tetrad personality traits have a significant predictive effect on aggression, but they no not show a significant predictive effeck on suicide probality or NSS. The findings suggest that dark personality traits are primarily associated with externalizing behavioral risks in individuals with major depression. In this context, it is thought that it is important to consider not only mood symptoms but also personality organization in the clinical evaluations of individuals diagnosed with major depression. It is anticipated that the obtained data will contribute to risk assessment and intervention processes in both clinical psychology and forensic psychology.