Mekanik ventilasyon uygulanan COVID-19 ARDS hastalarında sedasyon ihtiyacı ile inflamatuar parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the need for sedation and inflammatory parameters in COVID-19 ARDS patients under mechanical ventilation
  1. Tez No: 813798
  2. Yazar: BASHAR F.A. OMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSELİ ORHUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Kritik hastalığı olan yeni tip koronovirüs 19 (Coronavirus Disease 19, COVID-19) hastalarında daha önce yapılan çalışmalar sedasyonun yönetimi konusunda önemli zorluklar olduğunu göstermiştir. Bu çalışmadaki amacımız, koronovirüs (SARS-CoV-2) ile ilişkili ARDS (C-ARDS) hastalarında sedasyon ihtiyacının belirlenmesi ve sedasyon ihtiyacı ile demografik, klinik ve inflamatuar parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmada 20 Mart - 29 Ekim 2020 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilen ve mekanik ventilasyon uygulanan C-ARDS hastaları tarandı. Temel demografik ve klinik özellikler, sedatif ilaç dozları, ilaç kombinasyonları, sedasyonun derinliği ve süresini karakterize eden veriler 14 günlük izlem periyodu süresince kayıt edildi. Klinik hastalık ciddiyet skorlaması için Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi II (APACHE II) skoru ve Sepsisle İlgili Organ Yetersizliği Skoru (SOFA) kullanıldı. İnflamasyonu değerlendirmek için serum C- reaktif protein, prokalsitonin, interlökin-6 ve ferritin düzeyi kullanıldı. Uygulanan sedatif sayısı ile demografik, klinik ve inflamatuar belirteçler arasındaki ilişkiler araştırıldı. BULGULAR: 130 COVID-19 hastası tarandı ve 106 C-ARDS hastası (73 erkek, 33 kadın; 64,99±15,23 yaş) bu çalışmaya dâhil edildi. İzlem periyodu boyunca güçlü bir sedatif infüzyonuna ek olarak hastaların %78.3'ünde tek sedatif ve %21.7'sinde iki sedatif kullanıldı. Tekli sedatif alan hastalarda APACHE II (p=0.001) ve SOFA (p=0.019) hastalık ciddiyet skorları daha yüksek bulundu. Tekli ve ikili sedatif kullanımı ile inflamasyon belirteçleri arasında ilişki saptanmadı. SONUÇ: Mekanik ventilasyon gerektiren COVID-19'lu kritik hastalarda hastalık ciddiyet skorunun yüksekliği ve organ disfonksiyonu sedasyon ihtiyacını azaltabilir. COVID-19 ilişkili inflamasyonun sedasyon ihtiyacı üzerinde etkisi gözlenmedi. Ancak, sedasyon ihtiyacının nedenlerini ve mekanizmalarını aydınlatacak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Previous studies in critically ill with new type coronavirus 19 (Coronavirus Disease 19, COVID-19) patients have shown significant challenges in the management of sedation. Our aim in this study was to determine the need for sedation in patients with coronavirus (SARS-CoV-2) related ARDS (C-ARDS) and to evaluate the relationship between the need for sedation and demographic, clinical, and inflammatory parameters. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, C-ARDS patients who were treated and mechanically ventilated in the intensive care units of Istanbul Medical Faculty between March 20 and October 29, 2020, were scanned. Data characterizing basic demographic and clinical characteristics, sedative drug doses, drug combinations, depth, and duration of sedation were recorded during a 14-day follow-up period. Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) score and Sepsis Related Organ Failure Score (SOFA) were used for clinical disease severity scoring. Serum C-reactive protein, procalcitonin, interleukin-6, and ferritin levels were used to evaluate inflammation. The relationships between the number of sedatives administered and demographic, clinical, and inflammatory markers were investigated. RESULTS: 130 COVID-19 patients were scanned and 106 C-ARDS patients (73 man, 33 women; 64.99±15.23 years old) were included in this study. In addition to a strong sedative infusion during the follow-up period, 78.3% of patients received a single sedative and 21.7% received two sedatives. APACHE II (p=0.001) and SOFA (p=0.019) severity of illness scores were higher in patients receiving a single sedative. There was no correlation between single and dual sedative use and inflammation markers. CONCLUSIONS: High disease severity score and organ dysfunction may reduce the need for sedation in critically ill patients with COVID-19 requiring mechanical ventilation. No effect of COVID-19-related inflammation on the need for sedation was observed. However, further studies are needed to elucidate the causes and mechanisms of sedation need.