Mâtürîdî ve Eş'arî'ler arasındaki hakiki ve lafzi ihtilâflar
Disputes genuine and literal between Maturidi and Asharies
  1. Tez No: 813799
  2. Yazar: ESRA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Resulullah'ın vefâtı sonrası müminler arasında farklı düşüncelerin açığa çıkması kaçınılması mümkün olmayan bir durumdu ve beraberinde her biri kendini fırka-i nâciye ilan eden mezhep ve bakış açıları ortaya çıktı. Ehl-i Sünnet'in iki büyük ekolü olan Mâtürîdî ve Eş`arîler kaynak olarak Kur'an ve sünneti esas alsalar da bazı fer`i meselelerde düşünceleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu ihtilâf konuları müminlerin dini yaşantısında herhangi bir kargaşaya mahal vermeden tarafların meseleler üzerindeki zihinsel çabaları ve fikirlerini çoğunlukla nasslarla desteklemeleri sonucu oluşan değerlendirmelerinden müteşekkildir. Çalışmamızda bu meseleler Şeyhzâde Abdurrahim bin Ali bin el-Müeyyed'in Nazmü'l-Ferâid ve Cem'u'l-Fevâid adlı eseri bağlamında yer alan konular hakiki ve lafzi ihtilâflar taksimi yapılarak ele alınmıştır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında ihtilâf kavramı, İslâm'da ihtilâfın konumu ve iki mezhep hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde, ihtilâflı meselelerin büyük bir kısmını oluşturan lafzi ihtilâflar yer almaktadır. Tarafların aynı mânayı ifade eden farklı lafızların kullanılması sonucu meydana gelen ihtilâflı mevzûları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise bazı meselelerde tarafların birbirlerinden zıt düşüncelere sahip olmasından kaynaklanan hakiki ihtilâflar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Prophet Mohammed's period it was inevitable that many views and sects appeared and each of them declared themselves fırka-i nâciye. The two popular sects of Ehl-i Sünnet, which are Maturidi and Ashari, they both references Quran and hadith but they have some different interpretations at some detail of the topics. This disunion topics do not cause confusion in muslim's religious life. Maturidi and Ashari are the interpretations of their thoughs that strengthen by Quran and hadith. In our thesis, Şeyhzade Abdurrahim bin Ali bin el-Müeyyed's book's (named Nazmu'l Feraid and Cem'u'l Fevaid) Topics Splits in two as True and literal disunion. Our thesis has one introduction and two parts. In the introduction part includes disunion notion, position of disunion in Islam and information about two sects (Maturidi and Ashari). First part mentions literal disunion which is most of disunion topics. Second part mentions true disunion, which is due to the fact that Maturidi and Ashari have opposing views.