Kocaeli ili derince ilçesindeki ilk ve orta dereceli okulların çevre sağlığı koşullarının ve sağlık etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of environmental health conditions and health effects of primary and secondary schools in derince district of Kocaeli province
- Tez No: 813805
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Öğrencilerin sağlıklı bir okul hayatı geçirmeleri için okul çevresinin fiziksel, biyolojik, sosyal yönden güvenli olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı okulların fiziki çevre koşullarını saptamak; okulların elektromanyetik radyasyon, aydınlatma, gürültü, sıcaklık ve nem değerlerini ortaya koymak, okul çevresel koşullarının öğrenci başarısı ve devamsızlığı ile ilişkisini değerlendirmektir. Kocaeli İli Derince İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü sınırları içerisinde faaliyet gösteren okullar örneklem seçilmeden araştırmaya dahil edilmiş ve kesitsel tipte araştırma tekniği kullanılmıştır. Veri toplama formları araştırmacı tarafından idari yöneticilerle yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order for students to have a healthy school life, the school environment must be safe in terms of physical, biological, and social aspects. The aim of this study is to determine the physical environmental conditions of schools; to reveal the electromagnetic radiation, lighting, noise, temperature, and humidity values in schools; and to evaluate the relationship between school environmental conditions and student achievement and attendance. Schools within the boundaries of the National Education Directorate of Derince District in Kocaeli Province were included in the research without being selected as a sample, and a crosssectional research technique was used. Data collection forms were filled out by the researcher through face-to-face interviews with administrative managers.