Bilinçli farkındalığın örgütsel sonuçları üzerine bir alan araştırması
A field research on the organizational results of mindfulness
- Tez No: 813821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ERENLER TEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilinçli farkındalığın çalışanların yıkıcı sapkın davranış sergileme eğilimleri ve iş tatmini düzeyleri üzerinde etkili olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca çalışanların örgütsel politika algılarının, bilinçli farkındalık ve yıkıcı sapkın davranışlar arasındaki ilişki ile bilinçli farkındalık ve iş tatmini arasındaki ilişkide düzenleyici bir rolünün bulunup bulunmadığı da çalışma kapsamında araştırılmıştır. Son olarak, bilinçli farkındalığın cinsiyet ve yaş açısından farklılık gösterip göstermediği de mevcut çalışmada test edilmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen model kamu çalışanlarından toplanan verilerle test edilmiştir. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplamıştır. Çalışmanın modelinde yer alan değişkenler arasındaki doğrudan etkilerin test edilebilmesi için basit doğrusal regresyon analizi, düzenleyici etkilerin test edilebilmesi için process makro analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda, bilinçli farkındalığın örgütsel sapma davranışı üzerinde negatif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bilinçli farkındalığın ayrıca örgütsel sapmanın boyutlarından olan bireyler arası sapma davranışı sergileme eğilimi üzerinde de negatif etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bilinçli farkındalığın iş tatmini üzerinde pozitif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel politika algısının düzenleyici rolüne ilişkin yapılan analizlerde bilinçli farkındalıkla örgütsel sapma davranışı arasındaki ilişkide örgütsel politika algısının düzenleyici rolüne rastlanmazken, bilinçli farkındalık ve iş tatmini arasındaki ilişkide örgütsel politika algısının düzenleyici rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak bilinçli farkındalık açısından cinsiyet ve yaş değişkenlerinin ayırt edici birer unsur olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether mindfulness is effective on employees' destructive deviant behavior tendencies and job satisfaction levels. In addition, it was also investigated whether the organizational policy perceptions of the employees have a moderating role in the relationship between mindfulness and destructive deviant behaviors, and in the relationship between mindfulness and job satisfaction. Finally, whether mindfulness differs in terms of gender and age was also tested in the current study. The model developed within the scope of the study was tested with the data collected from public employees. The research data was collected by questionnaire method. Simple linear regression analysis was used to test the direct effects between the variables in the model of the study, and process macro analysis was applied to test the regulatory effects. As a result of the analysis, it has been determined that mindfulness has a negative effect on organizational deviance behavior. It was concluded that mindfulness also has a negative effect on the tendency to exhibit deviant behavior among individuals, which is one of the dimensions of organizational deviation. In addition, it has been determined that mindfulness has a positive effect on job satisfaction. In the analyzes made on the regulatory role of organizational policy perception, it was concluded that while organizational policy perception did not have a moderator role in the relationship between mindfulness and organizational deviance, it was concluded that organizational policy perception played a moderator role in the relationship between mindfulness and job satisfaction. Finally, it has been determined that gender and age variables are not a distinguishing factor in terms of mindfulness.