Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'nin güvenlik anlayışı ve politikaları
Türkiye's security perception and policies in the post-Cold War era
  1. Tez No: 813822
  2. Yazar: ASLIHAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, Uluslararası İlişkiler disiplini içinde güvenliğin kapsamı ve zaman içerisinde dönüşümü incelenmiştir. Özellikle güvenliğin Soğuk Savaş dönemiyle Soğuk Savaş sonrası döneme ve bu dönemlerin şartlarına göre değişiklik göstermesi, disiplin içinde herkes tarafından kabul görmüş bir tanımının yapılmasını güçleştirmiştir. Zira güvenlik olarak Soğuk Savaş döneminde sadece askerî tehditler algılanırken Soğuk Savaş sonrası dönemdeyse askerî tehditler ikinci planda kalmıştır. Değişen uluslararası sistemle birlikte güvenlik tehditleri de çeşitlenmiştir. Türkiye'de de Soğuk Savaş döneminde güvenlik olarak sadece askerî tehditler algılanmaktayken Soğuk Savaş sonrası dönemdeyse hem bu algı devam etmiş hem de en önemli güvenlik tehdidi olarak benimsenmiştir. Türkiye'nin güvenlik kültürüyle güvenlik politikalarının kurumsal yapısı ve dayanağı,sadece askerî tehditleri içeren geleneksel güvenlik anlayışının benimsenmesinde ve bu anlayış çerçevesinde hem Soğuk Savaş döneminde hem de Soğuk Savaş sonrası dönemde uygulanan güvenlik politikalarında etkili olmuştur.Bu tezin amacı, Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'nin dış ve güvenlik politikasının hem geleneksel hem de değişen güvenlik anlayışı çerçevesinde incelenerek değerlendirilmesi ve analiz edilmesidir.Bu çerçevede 1990'larda ve Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Türkiye'nin güvenlik politikalarında hem askerî hem de bölgedeki diğer devletlerle iş birliği yöntemleri uygulandığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the scope and transformation of security within the discipline of International Relations. The changing conditions of security, particularly from the Cold War period to the post-Cold War era, have made it difficult to establish a universally accepted definition that is recognized by everyone within the discipline. During the Cold War era, security was primarily perceived in terms of military threats, while in the post-Cold War period, military threats took a backseat. With the changing international system, security threats have become more diverse. In Türkiye as well, during the Cold War era, security was predominantly perceived as military threats, but in the post-Cold War period, this perception continued to exist, and it was also adopted as the most significant security threat. The institutional structure and foundation of Türkiye's security culture and security policies have been influential in the adoption of a traditional security understanding that solely encompasses military threats. This understanding has played a significant role in the implementation of security policies both during the Cold War period and in the post-Cold War era. The aim of this thesis is to examine and evaluate Türkiye's foreign and security policies in the post-Cold War era within the frameworks of both traditional and evolving security understandings. It seeks to analyze and assess the policies in light of these different security perspectives. Within this context, it has been concluded that in the 1990s and during the period of the Justice and Development Party, Türkiye's security policies involved both military measures and cooperation methods with other states in the region.