Ortaokul öğrencilerinin bilimsel düşünme becerilerinin ve araştırma sorgulamaya yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of secondary students' scientific thinking skills and attitudes towards research-inquiry
  1. Tez No: 813828
  2. Yazar: ESRA HIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BETÜL KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin bilimsel düşünme becerileri ile araştırma sorgulamaya yönelik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubunu 5, 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden 298 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada, öğrencilerin bilimsel düşünme becerileri ile araştırma sorgulamaya yönelik tutumları arasındaki ilişkinin; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba öğrenim durumu, sahip oldukları olanaklar (kendine ait oda, çalışma masası, bilgisayar, internet) değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Verileri toplamada araştırmacı tarafından geliştirilen Bilimsel Düşünme Becerileri Testi ve Ortaokul Öğrencileri İçin Araştırma-Sorgulamaya Dönük Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-Testi, Scheffe Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Anova ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Bilimsel düşünme becerileri ile araştırma sorgulamaya yönelik tutumlar arasında düşük düzeyde manidar bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerinin ve araştırma sorgulamaya yönelik tutumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınıf düzeyi değişkeninin; bilimsel düşünme becerileri ve araştırma sorgulamaya yönelik tutumları etkilediği tespit edilmiştir. Baba öğrenim durumu değişkeninin, öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini etkilemediği, ancak araştırmaya sorgulamaya yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Anne öğrenim durumunun ise öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerine ve araştırma sorgulamaya yönelik tutumlarına etki etmediği belirlenmiştir. Evde kendine ait çalışma masasının olması değişkeninin öğrencilerin araştırma sorgulamaya yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği, internete sahip olma değişkeninin öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini olumlu yönde etkilediği, ancak öğrencilerin kendine ait odalarının ve bilgisayarlarının olması değişkenlerinin, öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini ve araştırma sorgulamaya yönelik tutumlarını etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the scientific thinking skills of secondary students and their attitudes towards research inquiry was examined. The study group consisted of 298 secondary students attending the 5th, 6th, 7th and 8th grades. In the study, the relationship between students' scientific thinking skill levels and their attitudes towards research inquiry; It was examined whether it differed according to the variables of gender, grade level, education level of the parents, and the facilities they had (own room, desk, computer, internet). The Scientific Thinking Skills Test and the Inquiry-Oriented Attitude Scale for Secondary School Students, developed by the researcher, were used to collect the data. The t-Test, Scheffe Test, Pearson Product-Moment Correlation, Anova and Mann Whitney U Test were used in the analysis of the data. It was determined that there was a low level of significant relationship between scientific thinking skill level and attitudes towards research and inquiry. As a result of the research, it was determined that female students' scientific thinking skills and attitudes towards research inquiry were higher according to the gender variable. Class level variable; It has been determined that scientific thinking skills and attitudes towards research and inquiry are affected. It was determined that the father's educational status variable did not affect the scientific thinking skills of the students, but positively affected their attitudes towards inquiry. It was determined that the educational status of the mother did not affect the students' scientific thinking skills and attitudes towards research and inquiry. It was determined that the variable of having their own desk at home affected the students' attitudes towards research and inquiry positively, the variable of having the internet positively affected the scientific thinking skills of the students, but the variables of having their own rooms and computers did not affect the students' scientific thinking skills and attitudes towards research inquiry.