Makroekonomik nicel göstergelerin yabancı yatırım üzerindeki etkisinin ölçülmesi 2003'ten 2018'e Irak vaka çalışması
Measuring the impact of macroeconomic quantitative indicators on foreign investment Iraq case study from 2003 to 2018
  1. Tez No: 813831
  2. Yazar: AWAZ NAJİ BADAL KOSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERCAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yabancı yatırım, özellikle küresel ticaretin serbest hale getirilmesine ilişkin yasaların çıkartılması, iletişimde devrim sayılan gelişmelerin yaşanması ve sermaye hareketinin kolaylaşması sonrasında dünyanın çoğu ülkesi için acil bir gereklilik haline gelmiştir. Buna ek olarak birçok ülke, dış ticaret açılımlarını gerçekleştirmek ve ticaretin serbestleştirilmesi (özellikle gümrük kanunları) gibi hususlarda uyum sağlayabilmek adına Dünya Ticaret Örgütü'ne girme çabasındadırlar. Bu çalışmanın amacı, Irak'taki yabancı yatırımları etkilediği düşünülen, döviz kuru, enflasyon ve GSYH değişkenleri ile yabancı yatırım arasındaki ilişkiyi göstermektir. Araştırmada yöntem olarak zaman serisi grafiklerinden faydalanılmıştır. Sonuçlar Irak ekonomisinde doğrudan yatırımların ekonomik parametrelerden çok güven ve istikrar ile alakalı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign investment has become an urgent requirement for most countries of the world, especially after the laws of global trade liberalization, the communications revolution and the ease of movement of capital, and most countries of the world are trying to join the World Trade Organization to commit to openness and trade liberalization (especially customs laws). The aim of this study is to show the relationship between foreign investment and exchange rate, inflation and GDP variables, which are thought to affect foreign investments in Iraq. Time series graphics were used as a method in the research. The results showed that direct investments in the Iraq economy are more related to confidence and stability than economic parameters.