Alışveriş merkezlerinde bulunan oyun alanlarının çocukların gelişim alanlarına uygunluğunun incelenmesi: Çankırı ili örneği
Investigation of the suitability of playgrounds in shopping centers to children's development areas: The case of Çankırı province
  1. Tez No: 813832
  2. Yazar: SEVİNÇ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Oyun, çocukluk döneminde eğlenceyi ve eğitimi birleştiren bir aktivite olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunlar çocuklarda mutlu anları oluşturmanın yanı sıra arkadaş ilişkilerinin kurulmasını ve bu ilişkileri sürdürebilme becerilerini de desteklemektedir. Alışveriş merkezlerinde bulunan oyun alanlarının çocukların oyun seçimlerini, yaratıcılığını, oyundaki kültürel unsurları, oyun aracılığı ile aktarılan olumlu ve olumsuz kazanımları ve tüm bunların çocukların gelişimsel dönemine uygunluğunun değerlendirilmesi çalışma konusudur. Bu çalışmada amaç ise oyun alanlarının yaş özelliklerine uygunluğunun ortaya konulmasıdır. Araştırmanın ana evrenini Türkiye'deki alışveriş merkezlerindeki oyun alanları oluştururken, çalışma grubunu ise Çankırı İli merkezindeki alışveriş merkezlerindeki oyun alanları oluşturmaktadır. Çankırı ilindeki alışveriş merkezleri ulaşılabilir olduğu için araştırmanın evreni aynı zamanda çalışma grubunu da oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilmiştir ve iki bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda oyun alanı hakkında genel bilgiler yer alırken ikinci kısımda ise oyunların kapsamı incelenmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup veriler betimsel analiz ile değerlendirilmiştir. Betimsel analiz, çeşitli veri toplama teknikleri ile elde edilmiş verilerin daha önceden belirlenmiş temalara göre özetlenmesi ve yorumlanmasını içermektedir (Yıldırım ve Şimşek, 2018). Araştırma sonucunda Çankırı'da bulunan iki oyun alanındaki materyallerin bilişsel gelişimi, fiziksel gelişimi, kas motor gelişimini, sosyal gelişimi, dil gelişimini, duyuşsal gelişimi desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Play is an activity that combines fun and education in childhood. In addition to creating happy moments in children, games also support the establishment of friendships and their ability to maintain these relationships. The subject of study is the evaluation of children's game choices, creativity, cultural elements in the game, positive and negative achievements transferred through the game, and the appropriateness of all these for the developmental period of the children in the playgrounds in the shopping centers. The aim of this study is to reveal the suitability of playgrounds for age characteristics. While the main universe of the research is the playgrounds in the shopping centers in Turkey, the working group is the playgrounds in the shopping centers in the center of Çankırı. Since the shopping malls in Çankırı are accessible, the universe of the research also constitutes the study group. The data collection tool used in the study was developed by the researcher and consists of two parts. While the first part includes general information about the playground, the second part examines the scope of the games. Qualitative research method was used in the research and the data were evaluated with descriptive analysis. Descriptive analysis includes summarizing and interpreting the data obtained by various data collection techniques according to predetermined themes (Yıldırım & Şimşek, 2018). As a result of the research, it was seen that the materials in the two playgrounds in Çankırı supported cognitive development, physical development, muscle motor development, social development, language development, and affective development.