Alışveriş merkezlerinde tavan/asma tavan, zemin ve duvar oluşumlarında kullanılan malzemelerin tasarım açısından irdelenmesi: Gaziantep örneği
Design analysis of materials used in the shopping centers with ceiling / floating ceilings and walls: A sample case in Gaziantep
  1. Tez No: 485647
  2. Yazar: DİDEM KAZAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNÇ ASLAN TÜLÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Değişen sosyal yapı, nüfus artışı ve gelişen teknolojiye bağlı olarak son yıllarda alışveriş yapılarının sayısında artış gözlenmektedir. Araştırmalarım sonucunda, tarihsel süreçler incelendiğinde alışveriş kavramı günden güne değişim göstermiş, alışverişe olan ilgi ve talep artmaya başlamış böylelikle alışveriş merkezi kavramı ortaya çıkmıştır. Alışveriş merkezi katlarının mekan analizi, Türk standartları enstitüsü alışveriş merkezleri için kurallar 13589 nolu standartlar ve 26 şubat 2016 tarihli resmi gazete yönetmeliğinden faydalanılarak yapılmıştır. Gaziantep'te bulunan alışveriş merkezlerinden M1 Real, Sankopark, Forum ve Primemall alışveriş merkezi olmak üzere toplam 4 alışveriş merkezinin üzerinde araştırma yapılmıştır. Kat planları incelenmiş, mağaza katları, sirkülasyon alanları, etkinlik alanları, ibadethaneler, ortak kullanım alanları, çocuk oyun alanları, tuvaletler, otoparklar üzerinde analiz yapılmıştır. Mağaza katlarında bulunan mekanlar saptanarak bu mekanların tespit edilen standartlara uygunluğu ölçülmüştür. İncelemeler sonucunda M1 Real alışveriş merkezinin yapısı ve tasarımı bakımından çoğu standartları sağlamadığı tespit edilmiştir. Forum ve Primemall alışveriş merkezlerinin yapım yılı ve değişen tasarım anlayışları etkisiyle standartlara en yakın alışveriş merkezleri olduğu tespit edimiştir. Türkiye'nin önemli turizm kentlerinden olan Gaziantep'de yapılan alışveriş merkezlerinin sayısının giderek artmakta olduğu ve yeni inşaa edilen merkezlerin iç mekanlarında işlevsel mekan çözümleri ve standartlara uygunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the changing social structure, population growth and technological developments, there has been an increase in the number of shopping establishments in recent years. As a result of my researches, when the historical processes are examined, the concept of shopping has changed from day to day, and interest and demand for shopping have started to increase, thus the concept of shopping center has emerged. The analysis of the floors of the shopping mall floors was made using the standards for the Turkish standards institute shopping malls by the standards of 13589 and the official newspaper of 26 February 2016. A total of 4 shopping malls in Gaziantep, M1 Real, Sankopark, Forum and Primemall shopping center were researched. Floor plans were examined and analyzed on store floors, circulation areas, activity areas, places of worship, common usage areas, children play areas, toilets, parking lots. Locations on the floors of the stores were determined and the conformity of these spaces to the determined standards was measured. As a result of the reviews, it has been determined that the M1 Real shopping center does not meet most standards in terms of structure and design. The Forum and Primemall shopping centers have been found to be the closest shopping centers to the standards due to the years of construction and the changing design insights. It has been determined that the number of shopping centers built in Gaziantep, which is one of the important tourism cities of Turkey, is increasing and that indoor spaces of newly constructed centers are compatible with functional space solutions and standards