Kanıta dayalı yönetim ile yönetsel karar verme süreçlerinin pukö döngüsü çerçevesinde geliştirilmesi: Şehir hastaneleri model önerisi
Development of managerial decision-making processes within the framework the pdca cycle within evidence- based management: A modal proposal for city hospitals
- Tez No: 813858
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) ile kurulan şehir hastanelerinde hem kamunun hem de özel sektörün çeşitli yönetim kademelerinde söz sahibi olması bu tesislerin yönetsel karar verme süreçlerini daha karmaşık bir hale getirmektedir. Nitekim bu çalışmanın amacı, şehir hastanelerinin yönetsel karar verme süreçlerinde kanıta dayalı karar vermenin engelleyicilerini ve kolaylaştırıcılarını belirlemek, en etkili ve önemli olanlarını tespit ederek yöneticiler için PUKÖ döngüsü çerçevesinde bir model önerisinde bulunmaktır. Keşfedici sıralı karma yöntem deseni kullanılan araştırmada ilk aşamada nitel ikinci aşamada ise nicel analizler yapılmıştır. Çalışmanın evrenini şehir hastanelerinin yöneticileri oluşturmaktadır. Amaçlı örneklem yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi ile nitel araştırma katılımcıları en az bir birimin yöneticisi olma şartıyla belirlenmiştir. Toplamda 17 yönetici ile bire bir derinlemesine görüşme yapılmıştır. Nitel araştırmada elde edilen verilere MAXQDA 2020 Pro Analytics programı kullanılarak yönlendirilmiş içerik analizi uygulanmıştır. Bu doğrultuda 7 farklı engelleyici ve kolaylaştırıcı tema belirlenmiştir. Nicel aşamada ise engelleyicilerin ve kolaylaştırıcıların etki ve önem düzeylerinin belirlenmesi için 8 farklı yönetici ve akademisyenden DEMATEL soru formu aracılığıyla uzman görüşleri toplanmıştır. Bu doğrultuda şehir hastanelerinde kanıta dayalı yönetsel karar verme sürecinin en etkili ve önemli engelleyici temaları sırasıyla örgütsel yapı (%14,78) ve iş birliği ve ortaklık (%14,66) olurken; en etkisiz ve önemsiz engelleyici tema ise bireysel faktörler (%13,73) olarak tespit edilmiştir. En etkili ve önemli kolaylaştırıcı temaları ise sırasıyla örgütsel yapı (%14,92) ve örgütsel kültür (%14,78) olurken; en etkisiz ve önemsiz kolaylaştırıcı temada bireysel faktörler (%13,93) olmuştur. En etkili ve önemli engelleyicilerin sıralamaları göz önüne alınarak çözümüne yönelik öncelikli strateji önerileri sunulmuş ve kolaylaştırıcılar ile PUKÖ döngüsü çerçevesinde bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In city hospitals established with Public-Private Partnership (PPP), the fact that both the public and private sectors have a say in various management levels makes the managerial decision-making processes of these facilities more complex. As a matter of fact, the aim of this study is to identify the barriers and facilitators of evidence-based decision-making in the managerial decision-making processes of city hospitals, to identify the most effective and important ones, and to propose a model for managers within the framework of the PDCA cycle. The research consists of two stages, qualitative and quantitative. Qualitative research participants were determined by criterion sampling method, provided that they were the manager of at least one unit. In total, in-depth interviews were conducted with 17 managers. Directed content analysis was applied to the data obtained in the qualitative research using the MAXQDA 2020 Pro Analytics program. Accordingly, 7 different barriers and facilitators themes were determined. In the quantitative stage, expert opinions were collected through the DEMATEL questionnaire form from 8 different managers and academics to determine the impact and importance levels of barriers and facilitators. As a result, the most effective and important barriers themes in the evidence-based managerial decision-making process in city hospitals were organizational structure (%14.78) and cooperation and partnership (%14.66) respectively; the most ineffective and insignificant barriers theme was individual factors (%13.73). On the other hand, the most effective and important facilitators themes were organizational structure (%14.92) and organizational culture (%14.78), respectively; the most ineffective and insignificant facilitator theme was individual factors (%13.93). Considering the rankings of the most effective and important barriers, priority strategy suggestions were presented, and a model was developed within the framework of the PDCA cycle with facilitators.