Otomotiv sanayine yönelik yüksek ses yutma özelliğine sahip düşük ağırlıklı flok kumaş üretimi
Production of light weight flock fabric with high sound absorption for the automotive industry
  1. Tez No: 813859
  2. Yazar: NESLİHAN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN GÜRKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada farklı taşıyıcı tabaka, farklı akrilik yapıştırıcı ile farklı boyutta kesilmiş flok tozu kullanarak floklu kumaşlar üretilmiştir. Taşıyıcı bez, akrilik hamur ve flok tozunun üretilen yeni floklu kumaşların akustik özelliklerine ve kumaşın yapısal ve mekanik özelliklerine etkisi istatiksel olarak değerlendirilmiş ve aralarındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla; çalışma kapsamında aynı boyama teknolojisine ancak farklı içerik, gramaj, dokuya sahip dört adet taşıyıcı tabaka, iki farklı tipte akrilik yapıştırıcı ve farklı kalınlık ile hav yüksekliğine sahip iki adet flok tozu kullanarak sekiz adet mamul floklu kumaş numunesi üretilmiştir. Floklu kumaşların ses yutum katsayılarının yanı sıra gramaj, kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, dikiş açmazlığı, yapışma değeri gibi özellikleri test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar varyans analiz yöntemiyle irdelenmiştir. Sonuçlar; taşıyıcı bez, hamur ve flok tozunun floklu mamul kumaşların yapısal özelliklerini etkiler iken akustik özelliğini flok bileşenlerinden daha çok frekans değer aralığının etkilediğini ortaya koymuştur. Frekans arttıkça floklu mamul kumaşların ses yutum katsayısının arttığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, flocked fabrics were produced by using different substrates, different acrylic glue and different flock fibres that were cut in different sizes. The effects of substrate, acrylic glue, and flock fibres on the acoustic properties of the new flocked fabrics and the structural and mechanical properties of the fabrics were evaluated statistically and the relationship between them was examined. For this aim, eight different flocked fabrics were produced by using four different substrates of which had different compositions, grammages, and weaves, two different acrylic glues and two different flock fibres that had different length and fineness. The flocked fabrics were then tested for sound absorption coefficient, grammage, breaking strength, tear strength, seam breakage and adhesion strength. The results were compared with variance analysis. While substrate, glue and flock fibres affected the structural properties of produced fabrics, it was found that the acoustic properties were mainly affected by the frequency value range rather than the flock fabric components. It was determined that the sound absorption coefficient of flocked fabrics increased as the frequency increased.