Sağlık haberlerinin tüketici davranışlarındaki rolü
The role of health news in consumer behavior
- Tez No: 813860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GEZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sağlık, geçmişten günümüze birçok tanımının yapılmasıyla birlikte her bireyin sahip olmak isteyebileceği sağlıklı olma durumunu da kapsamaktadır. Çünkü bireyin hayatını devam ettirebilmesi buna bağlıdır. Birey sağlık konulu hemen hemen her türlü bilgiye medya vasıtasıyla ulaşmaktadır. Birey, sağlık konulu haber ve bilgileri okuyarak tüketici konumuna geçmekte bunun sonucunda da davranış değişikliği gerçekleştirebilmektedir. Bu çalışma, sağlık eğitimi alan öğrenciler kapsamında gerçekleştirilmiş olup, örneklem İstanbul Medipol Üniversitesinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Uluslararası Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü bölümündeki 510 öğrenciden oluşturmaktadır. Öğrencilere çevrimiçi anket metoduyla ulaşılarak Crystale Pervis Cooper (1999), Shan Liu ve Zhaohua Deng (2017) tarafından geliştirilmiş ölçekler kullanılmıştır. Sonuçlar SPSS programında analiz edilmiş, araştırmaya ait hipotezler kurularak bulgulara özgü açıklamalar gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, sağlık eğitimi alan öğrencilerin eğitim gördükleri gruplar kendi aralarında karşılaştırılmış ve ayrıca cinsiyetleri de karşılaştırılarak sağlık haberlerine yönelik tüketici davranışlarında farklılıklar ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health, with its many definitions from past to present, also includes the state of being healthy that every individual may want to have since the ability to continue one's life depends on this. Individuals have access to almost all kinds of health information through the media. By reading news and information on health, individuals become consumers and can consequently change their behavior. This study was conducted among 510 students receiving health education from various departments at Istanbul Medipol University, including the Vocational School of Health Services, School of Health Sciences, Faculty of Dentistry, Faculty of Pharmacy, Faculty of Health Sciences, Faculty of Medicine, Faculty of International Medicine, and Institute of Health Sciences. The students were reached through an online survey method, and the scales developed by Crystale Pervis Cooper (1999), Shan Liu, and Zhaohua Deng (2017) were used. The results were analyzed using the SPSS program, and the research hypotheses were established, along with specific explanations for the findings. The analysis revealed differences in consumer behavior towards health news, both among the groups of students receiving health education and between genders.