Dr. Suphi Ezgi'nin tanbur metodu: Çeviri yazım ve yorum
Dr. Suphi Ezgi's tanbur method: Transcription and comment
  1. Tez No: 81386
  2. Yazar: ERHAN ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüze değin yazılmış tanbur metodlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir. Bu durum ise bu alanda ne kadar kısır çalışma yapıldığı açıkça ortaya koymaktadır. Günyüzüne çıkardığımız, Dr. Suphi EZGİ'nin metodu da, ne yazık ki bitirilememiş ve yayınlananı amış tır. İncelemelerimizden de anlaşılacağı gibi, metod, 6 değişik çalış tarzını belirtlemektedir ve bu çalış tarzlarını pekiştirmek amacıyla toplam 27 adet etüd içermektedir. Bu etüdler üzerinde kullanılan işaretler metodun başında anlatılmıştır. Tüm bu yazılanlara uyularak çalışıldığı zaman, Dr. Suphi EZGİ'nin tanbur çahş tarzı hakkında fikir edinilmektedir. Metod içerisinde yerilen etüdlerden başka herhangi bir esere, ya da çalınması gereken bir esere ilişkin ibareye rastlanmaması, konu başlıklarının verilmesinde kullanılan maddelendirmelerin zaman zaman unutulmuş veya atlanmış obuası ve metodun sonunda metodun bitirildiğine ilişkin herhangi bir belirtinin olmaması daha henüz bitirilemediğini, müsvette oluşunu ve metodun bütünüyle oluşturulmadığı anlayışını ortaya çıkarmaktadır. Etüdlerin basit olarak başlayıp, zora doğru ilerlemesi metodun pedogaojik bir anlayışla yazıldığı görüşünü pekiştirmektedir. İncelemelerimiz neticesinde, metodun içerdiği bilgiler ve müzik tarihi açısından önemli bir yazma olduğunu belirtmeliyiz. Ancak bitirilememiş olması tanbur enstrümanı için önemli bir kayıp olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
As It is seen above, the method seems to be a complete rough draft, hand written by author. Sometimes, entering an article for chapter titles has been omitted or forgotten, so this surely supports the belief that this is a rough draft only. Totally 27 studies have been given in method. The marks used on this studies have been explained at the beginning of the method. If worked according to these, Tanbur playing manner of Dr. Suphi EZGİ can be easily understood. As we mentioned in our examination, It is understood that whole method contains of prepared studies aiming to intensify on different playing style. In method, expect studies, we have not encountered any work or a clause saying that this work is to be played. This reinforces the impression that the method has not been completed yet. Also, at the end of the method there is no sign to confirm the completion of it. Therefore, It is understood that these are the first rough drafts of author and the complete method has not been formed yet. It starts with a simple knowledge and simple studies and then getting harder with studies in pedagogic manner. Under the light of these data, we have to mention that the method, considering the information covered and history of music, is an important writing. However, being in complete is a great loss for the instrument, Tanbur. Furthermore, even It is a rough draft only, It is a result of a meticulous study.