Moralızade Rıfat Ahmet'in hayatı ve edebi eserleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 81385
  2. Yazar: MUAMMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. FARUK HUYUGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
TÜRKÇE ÖZET Türk Edebiyatıyla ilgili edebî araştırmalar, genellikle İstanbul'da yaşamış sa natçılarla sınırlı kalmıştır. Halbuki İzmir'de de edebî faaliyetler her dönem - İstanbul kadar olmasa da - yoğundur. İşte biz bu çalışmamızda İzmir'in önemli şairlerinden Rı fat Ahmet Morah'nın biyografisini, edebî çalışmalarını ilk kaynaklara başvurarak hazır ladık Sanatçının biyografisinin yanında çalışmamızda onun şiirlerini edebî yönden de inceledik. Çalışmamız; giriş, iki bölüm, sonuç ve bibliyografyadan oluşmaktadır. Giriş kısmında Türk Edebiyatını Tanzimat'tan başlayarak Cumhuriyet dönemine kadar ana hatlarıyla özetledik. Ayrıca Türk şiirinde yenilik yapan Türk şiirini geliştiren şairlerin edebî çalışmalarını, şiire getirdikleri yenilikleri de vermeye çalıştık. Birinci bölümde sanatçının doğumundan ölümüne kadar biyografisini, edebî faaliyetlerini ortaya koyduk. Bu bölümün yazarın yayın ve sanat hayatı kısmında ise sanatçının şiirlerine, kitap, dergi ve tercüme çalışmalarına yer verdik Bu bölümün son kısmında da yazarın edebî anlayışını ve bu anlayışını etkileyen kişileri belirleme ye çalıştık. Çalışmamızın ikinci bölümünde sanatçının şiirlerini muhteva yönünden ; aşk ve tabiat şiirleri, hamasi şiirleri, hikemi şiirler ve şahıslar için yazılmış şiirler olmak üzere gruplandırdık. Şairin en çok aşk ve tabiat gibi şahsi duygulanmalarını terennüm ettiği şiirlerinin çoğunlukta olduğunu gördük. Bu bölümün ikinci kısmında ise şiirleri üslup yönünden inceledik Şiirlerdeki ses ve kelime tekrarlarını, kelime kadrosunu, ke limelerin ve cümlelerin gramatikal yapısını, edebî sanatları ve şiirlerin şekil özelliklerini tespit etmeye çalıştık. Şiirleri muhteva ve şekil yönünden inceledikten sonra yazarın çevirile rini - özellikle rubai çevirilerini-, hikaye çalışmalarını ve tenkit yazılarını değerlendir dik. Sonuç bölümünde ise çalışmayı özetleyerek yazar hakkında bir hükme varmaya çalıştık. Bibliyografya kısmında sanatçının bütün esrelerini kronolojik olarak sıra ladık. Bibliyografyanın sonunda ise yaralandığımız kaynaklan vererek çalışmamızı bi tirdik. 77
Özet (Çeviri)
ENGLISH ABSTRAKT Researches on Turkish Litereture generally consists of only the poets who lived in Istanbul. Although they are not as many as in Istanbul, there have been literary movements in Izmir, too. In this thesis by consulting the earliest sources about him, 1 prepared a biography of Rıfat Ahmet Morali including his literary studies. Beside his biography, I criticised his poems in terms of literature. This thesis consists of three parts, introduction two main parts, and conclussion. introduction part is a summary of Turkish Literature from Tanzimat ( reformation age) to Turkish Repuplic age. That part also includes the studies of poets who developed and improved Turkish poetry. In first part, I wrote a biography of the poet and gave some information about his literary studies. In second part there are many examples of translations, books, magazine,and poems of the poet. In that part, I also tried to determine his literal movement and the poets who attracted and affected him most. In third part according to their contents, I grouped his poems as: romantic poems, ( love about and nature) epic poems, philosophical poems and perso nel poems. The mojority of his poems are romantic poems. In thai pari I also cirilicisccl his poems according to their styles. I tried to find out repetitions alliterations vocabullary, literary arts and forms of the poems. I studied his translations his stories and his literary cirticims too. In conslution, I tried to have an idea on him and determine everything a bout his art personality, etc. In the bibliography, I put in to order his all works chronologically. I finished my study by giving the sources that I used. 78