Türk halk oyunlarına eşlik eden ritm sazların yörelere göre dağılımı ve çalgılama açısından incelenmesi
The Classification and observation of Turkish folk percussion enstruments which accompany to Turkish folk dances
  1. Tez No: 81387
  2. Yazar: E. CENK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tezde Türk Halk Oyunlarına eşlik eden vurma çalgıların tarihi ve karşılaştırmalı yöntemlerle tasnifi yapılmaya çalışılmıştır. Bu tasnif yapılırken konunun "bilimsel bakış açısı ile daha önce bu denli ciddi ele alınmamış olması nedeniyle kısıtlı bir malzeme ve kaynaktan yararlanabildik. Bu kaynaklar başta Ege Üniversitesi Devlet Türk Mûsikîsi Konservatuvan öğretim görevlilerinin alanda mahalli müzisyenler ile yaptıkları derleme ve tespitlerden ve Türk Halk Oyunları yarışmalarında mahalli ekiplere eşlik eden müzisyenler ile yapılan video audio ve karşılıklı görüşmelerden elde edilen kayıt ve donelerdir. Çeşitli yörelere ait bilgilerden alman örnekler evrensel müzik notasyonu ile kaydedilmiştir. Böylece Türk Halk Oyunları ile amatör ve profesyonelce uğraşan şahıs yada kurumlara yöresel tavrın sahada alınarak sahneye aktarılması aşamasında ritm çalgılaması açısından sağlıklı bir yol izleyebilmeleri için bir ışık tutulmaya çalışılmıştır. SSSö
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, we wanted to make a classification of the ritmic instruments, which are accompanying the Turkish folk dance by both comparative and historical methods. We could make good use of a restricted number of materiel and written source for that thesis because that subject has never been held so seriously and by a so serious scientific vision. These materials and sources are firstly the local collections and researches of Turkish Folk Dance Department's instructors and the video, audio records and data gained from the mutual interviews made with the local musicians who are accompanying to the local folk dance groups which have participated in Turkish Folk Dance competitions. The musical data gained from various regions are recorded by global musical notation. So that we wanted that thesis to be informative for the ones who will work with Turkish Folk Dances and who will take it from the region and carry to the stage.