Ülkemizde geliştirilen modifiye anatomik plak ile proksimal femoral çivi, dinamik kalça vidası ve anatomik plak implantlarıın sonlu eleman analizi ve gerçek ortam testleri ile mukayese edilmesi
Comparison of modified anatomical plates, proximal femoral nails, dynamic hip screws, and anatomical plate implants developed in our country with finite element analysis and real-environment tests
- Tez No: 813870
- Danışmanlar: DR. FUAD ÖKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Femur üst uç kırıklarında internal tespit, özellikle yaşlı olmayan hasta grubunda temel cerrahi tedavidir. Çalışmamızın amacı bu bölgede internal tespit materyallerinin biomekanik değerlendirmesini yapmak ve modifiye ettiğimiz anatomik plağın sanal ortam ve gerçek ortam testleri ile analizini yapmaktır. Bu amaçla iki aşamalı yürüttüğümüz çalışmamızın birinci aşamasında sonlu eleman analizi yöntemiyle PFN, DHS, Anatomik Plak ve Modifiye Anatomik Plak üzerinde çalışıldı. Buradan elde edilen sonuçlar, ikinci aşamada gerçek ortam testinde elde edilen kırık hattı yüklenme analizi ile doğrulandı. Çalışmamızın sonucunda Modifiye Anatomik Plak , kırık hattındaki stres yönünden bir intramedüller implant olan PFN ile bir ekstramedüller implant olan DHS arasında sonuçlar vermiştir. Sanal ortam testi ile gerçek ortam testinin sonuçlarının kırık hattındaki stres yönünden tutarlılık gösterdiği görülmüştür. Femur üzerindeki streslerde ise sadece sonlu eleman analizinde elde edilen sonuçlarla çalışılmış ve modifiye anatomik plağın normal femur üzerindeki streslere çok yakın değerler verdiği görülmüştür. Plak femura uygulandıktan sonra, yüklenen kuvvetlerin oluşturduğu stresi üzerine başarıyla almakta ve“fizyolojik”yüklenme sağlamaktadır. Gerçek ortam testinin doğal olarak daha gerçekçi sonuçlar vereceği öngürülebilir. Çalışmamızda gerçek ortam testi ve sonlu eleman analizi birbiriyle tutarlı sonuçlar vermiştir. Her iki test sonucunda da en başarılı implantın PFN olduğu görülmektedir. Bunu PFN nin intramedüller bir implant olmasına bağlıyoruz. Sonuçlarımız PFN ile ilgili mekanik komplikasyonların literatürde neden düşük olduğunu da açıklar mahiyettedir. Sonuç olarak, modifiye ettiğimiz anatomik plağın biomekanik özellikleri diğer implantlardan daha fazla PFN ye yakın özelliktedir. Uygulanma kolaylığı ve düşük maliyetini de göz önüne alarak femur üst uç kırıklarında alternatif bir tedaviden çok standart bir tedavi olarak kullanılabilir düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Internal fixation of proximal femoral fractures is the mainstay of internal fixation, especially in non-elderly patients. The aim of our study was to evaluate the biomechanical properties of internal fixation materials in this region and the modified anatomical plate in a virtual and real environment. For this purpose, in the first stage of our two-stage study, PFN, DHS, anatomic plate, and modified anatomic plate implants were studied with the finite element analysis method. The results obtained here were compared with the fracture line obtained in the real-environment test in the second phase. As a result of our study, the modified anatomical plate is effective in terms of stress on the fracture line. It is a result of the interaction between PFN, an intramedullary implant, and DHS, an extramedullary implant. It has been observed that the results of the virtual environment test and the real environment test are consistent in terms of stress at the fracture line. As a result of both tests, it is evident that the most successful implant is PFN. We attribute this to the fact that it is an intramedullary implant. Our results suggest mechanical effects regarding PFN. This also explains why complications are low in the literature. As a result, the biomechanical properties of the anatomical plate we modified are similar to others. It is closer to PFN than other implants. Considering the ease of application and low costs, we think it is a standard treatment rather than an alternative treatment for upper-end fractures of the femur.