Robotik cerrahide hekimin cezai sorumluluğu
Criminal liability of the medical doctors in robotic surgery
  1. Tez No: 813871
  2. Yazar: HİDAYET ENES ŞAHİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Robotlar ve yapay zekâ teknolojiler gelişmesi ile birlikte hayatımızın pek çok alanında kendisine yer bulmaya başlamıştır. Sağlık sektörü müdahalelerin daha hatasız, hızlı ve kolay gerçekleştirilebilmesi için yapay zekâ ve robotik sistemlerin kullanıldığı alanların başında gelmektedir. Ancak robotların tıp alanında kullanımının çok hızlı bir şekilde yayılması ile birlikte robotlardan ve yapay zekadan kaynaklanan zararların neticesinde sorumluluğun nasıl belirleneceği konusunda birtakım boşluklar meydana gelmiştir. Bu kapsamda robotik cerrahi veya yapay zekâ sistemleri tarafından gerçekleştirilen müdahaleler sonucu bir suç oluşması ihtimalinde hekimin cezai sorumluluğunun hangi hallerde ve nasıl oluştuğu konusunda bu çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of robots and artificial intelligence technologies, it has started to find a place for itself in many areas of our lives. The health sector is one of the areas where artificial intelligence and robotic systems are used in order to perform the interventions more accurately, quickly and easily. However, with the rapid spread of the use of robots in the field of medicine, some gaps have emerged in how to determine responsibility as a result of the damages caused by robots and artificial intelligence. In this context, this study has been carried out on how and in which cases the doctor's criminal responsibility occurs as a result of a crime under the TPC in line with the interventions performed by robotic surgery or artificial intelligence systems.