Pamuk saplarından alkali-sülfit-antrakinon-etanol yöntemi ile kağıt hamuru üretim koşullarının belirlenmesi
  1. Tez No: 38427
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KIRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada geleneksel yöntemlere alternatif olarak geliştirilen organosolv yöntemlerden“alkali - sülfit-antrakinon-metanol (ASAM) yöntemi”metanol yerine etanol kullanarak modifiye edilip kullanılmıştır. Hammadde olarak, ülkemizde bugüne kadar kâğıt endüstrisinde değerlendirilmeyen ve yakılan pamuk sapları tercih edilmiştir. Hamur verimi ve fiziksel Özellikleri üzerine etkili olan pişirme parametreleri değiştirilerek 18 adet pişirme yapılmıştır. Pişirme koşullarının ASAF hamurlarının verimi fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine etkisini belirlemek için yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda optimum pişirme koşulları aşağıdaki gibi bulunmuştur. - Na,S03 oranı : % 20 - NaOH oranı : % 5 - Etanol oranı : % 40 - Pişirme süresi : % 90 dak Bu çalışmanın sonucunda pamuk saplarından ASAE yöntemi ile oldukça açık renkte, düşük kappa numarasına ve yüksek viskoziteye sahip kaliteli kâğıt hamurlarının elde edilebi leceği anlaşılmıştır. ASAE hamurlan düşük lignin içeriğine ve yüksek parlaklığa sahip oldukları için daha kolay ağartabilir. Anahtar Kelimeler : Organosolv pişirme yöntemi, Alkali- Sülfit-Antrakinon-Metanol (ASAM) yöntemi, ASAE yöntemi, Hamur özellikleri, Kâğıt direnç özellikleri, Pamuk sapı. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY STUDIES ON THE ALKALİNE-SULFİTE-ANTHRAQUINONE-ETHANOL (ASAE) PULPING CONDITIONS OF COTTON STALKS [Gossypium hirsipum (hirsipum)L.] In this study,“Alkaline-Siilfite-Anthraquinone-Methanol (ASAM)”method was modi fied by the use of ethanol instead of“methanol”This new orgonosolv pulping method is called as“Alkali-Sulfite-Anthraquinone-Ethanol (ASAE)”. Up to day, cotton stalks have not been used and have been burned on agriculturel land. In order to utulize in paper industry cotton stalks [Gossypium hirsipum (hirsipum) L.] was chosen as raw material for pulping. 1 8 cooks were realized by changing the most effective cooking parameters on yield and physical properties of pulps. As a result of statistical evalvations made on the data obtained on yield values, chemical and physical properties of ASAE pulps, optimum cooking param eters were found as follows:. Na2S03 ratio to o.d. wood. NaOH ratio to a.d. wood Ethanol ratio to pulping liquor Time at maximum temperature 20% 5% 40% 90 min. ASAE cooking of cotton stalks was resulted in high quality pulp with low kappa number and high viscosity. Besides, a low residual lignin content and high initial brightness were obtained. It is concluded that, cotton stalks ASAE pulps have a very good bleachability. Key words; Organosolv Pulping, Alkaline-Sülfite- Anthraquinone-Methanol (ASAM) pulping, ASAE pulping, Pulp properties, Paper Strenght properties, cotton stalks. X