Modern mimarlık etkilerinin Burdur ili Bucak İlçesi'nin mimari dokusundaki yansımaları üzerine bir araştırma
A study on the effects of modern architecture on the architectural texture of Bucak district of Burdur province
- Tez No: 813877
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ATEŞ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Modernleşme kavramı birçok paradigmayı etkilediği gibi mimari alanını da etkilemiştir. Mimari alanı etkileyen bu devinim Türkiye'de etkisini Cumhuriyet'in kurulmasından sonra göstermeye başlamış ve ülkenin dinamikleri bu dönem içerisinde değişmiştir. Toplumu oluşturan bireylerin değişen ihtiyaçları mimari yapılara yansımış, mimari yapılar ihtiyaçları karşılamak için değişim ve gelişim sürecine girmiştir. Bu dönemde geleneksel yapı ve yapım teknikleri ihtiyaçlar doğrultusunda değişim göstermiştir. Tarihsel süreç içerisinde yaşanan bu değişimlerin etkileri iller ve illerin yapı taşları olan ilçelerle mahallelere de yansımıştır. Bu noktada Burdur İli'nin Bucak İlçesi'ne yansıyan modern mimari konut mirasları araştırılmıştır. Bucak mimari dokusundaki modern dönem yapılarında kurgulanan biçimsel organizasyonlar, fonksiyonel dağılım gösteren plan şemaları, yapım teknolojileri ve cephesel kimlik özellikleri Bucak İlçesi'nin mimari envanterleri düzleminde araştırılmıştır. Bu incelemeler doğrultusunda modern dönem kapsamında meydana gelen değişim ve dönüşüm yazılı bir şekilde belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of modernization has affected architecture as well as many paradigms. This movement of conservation of architectural space emerged after the foundation of the Republic in places in Turkey and the dynamics of the country were shaped during this period. The requirements of meeting the needs of the individuals who make up the society are reflected in the architectural structures, and the architectural structures are about to change and get rid of them in order to meet the requirements. During this period traditional building and construction requirements shifts changed. The effects of these changes experienced in the historical process have also been reflected in the provinces and districts and neighborhoods, which are the building blocks of the provinces. In this center, modern architectural housing heritages reflected in Bucak district of Burdur province were investigated. Formal organizations, functionally distributed plan schemes, construction technologies and façade identity features in the modern period buildings in Bucak architectural texture were investigated in the architectural inventories of Bucak district. In line with these examinations, the change and transformation that occurred within the scope of the modern period were documented in written form.