Performance benchmarking of sequential, parallel and hybrid radix sort algorithms and analyzing impact of sub vectors, created on each level, on hybrid msd radix sort's runtime
Sıralı, paralel ve hibrit radıx sıralama algoritmalarının performans karşılaştırması ve her seviyede oluşturulan alt vektörlerin hibrit msd radıx sort'un çalışma süresi üzerindeki etkisinin analizi
- Tez No: 813880
- Danışmanlar: PROF. DR. GITA ALAGHBAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Colorado at Denver
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma sıralamanın ve paralelliğin birçok bilim dalındaki önemini konu almaktadır. Sıralama, Bilgisayar Bilimleri alanında en çok çalışılan problemlerden biridir. Çalışmaların amacı, güç ve para tasarrufuyla ilgili olan ayıklama süresini azaltmaktır. Bu arada paralellik de bilim insanlarının operasyonlarını hızlı yürütmek adına ilgi duyduğu bir diğer hayati alandır. Projenin temel amacı Radix Sıralama Algoritmasının alternatif sıralı versiyonlarını uygulamaktır. Bu sıralı versiyonların paralelleştirmeye uygun paralel versiyonları da mevcuttur. Projenin ilk aşamasında Sıralı En Az Önemli Hane (LSD) Radix Sort versiyonları hayata geçirildi. Bundan sonra, Paralel LSD taban sıralama versiyonları, çalışma süresi üzerindeki etkilerini analiz etmek için farklı senkronizasyon yapıları, Kritik Bölüm ve Kilit Rutini ve statik, dinamik ve yönlendirmeli farklı planlama yöntemleriyle uygulanır. Projenin ikinci aşamasında Most Significant Digit (MSD) Radix Sort versiyonlarının sıralı, paralel ve hibrit versiyonları hayata geçirildi. Öncelikle Geleneksel Recursive MSD Radix Sort Algoritmasının alternatif uygulaması olan Sequential MSD1 Radix Sort sürümü uygulandı. Bundan sonra MSD1 Radix Sort'un paralel versiyonunu karşılıyoruz. Son olarak MSD Radix Sort'un Quicksort Algoritmasını kullanan Hibrit versiyonları uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study is about the importance of sorting and parallelism in numerous scientific fields. Sorting is one of the most studied problems in the Computer Science field. The goal of the studies is decreasing sorting time, which relates to saving power and money. Meanwhile, parallelism is also another vital field which appeals to Scientists in order to run their operations fast. The main goal of the project is implementing alternative sequential versions of Radix Sort Algorithm. We also have parallel versions of these sequential versions which are suitable to parallelize. In the first phase of the project, Sequential Least Significant Digit (LSD) Radix Sort versions are implemented. After that, Parallel LSD radix sort versions are implemented with different synchronization constructs, Critical Section and Lock Routine, and different scheduling methods, static, dynamic, and guided, to analyze their impact on the running time. In the second phase of the project, sequential, parallel, and hybrid versions of the Most Significant Digit (MSD) Radix Sort versions are implemented. First, Sequential MSD1 Radix Sort version is implemented which is an alternative implementation of Traditional Recursive MSD Radix Sort Algorithm. After that, we come up with parallel version of MSD1 Radix Sort. Finally, Hybrid versions of MSD Radix Sort are implemented which utilize Quicksort Algorithm.