Granülomatöz lezyonla seyreden sarkoidoz ve tüberkülozun ayırıcı tanısında miRNA'ların rolü
The role of miRNAs in the differential diagnosis of granulomatous lesions associated with sarcoidosis and tuberculosis
  1. Tez No: 813900
  2. Yazar: AYGUN GARAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERELEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Sarkoidozlu ve tüberkülozlu bireylerin kan plazmalarındaki miRNA anlatım düzeylerini belirlemek için biyoinformatik analizlerle tespit edilen 10 miRNA ve 2 referans miRNA üzerinden qRT-PCR yöntemini kullanarak sarkoidoz ve tüberkülozun ayırıcı tanısında miRNA'ların potansiyel biyobelirteçler olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: 2021-2022 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalına başvuran hastalar öğretim üyesi ve tıpta uzmanlık öğrencisi ile beraber tanısal doğruluk açısından değerlendirildikten ve hasta onam formları alındıktan sonra kan örnekleri alındı. Biyoinformatik analizlerle tespit edilen 10 miRNA'nın (hsa-miR-124-3p, hsa-miR-1273e, hsa-miR-155-5p, hsa-miR-26b-5p, hsa-miR-335-5p, hsa-miR-34a-5p, hsa-miR-3622b-5p, hsa-miR-375, hsa-miR-568, hsa-miR-9-5) ve 2 referans miRNA'nın (hsa-miR-22-3p ve hsa-miR-93-5p) sarkoidoz ve tüberküloz ayırıcı tanısında değerini araştırmak için sarkoidozlu ve tüberkülozlu bireylerin kan plazma örneklerinin anlatım düzeyleri qRT-PZR yöntemi ile belirlendi. (Etik Kurul Dosya No: 2021/364086) Bulgular: Çalışmaya 18 TBC, 15 Sarkoidoz ve 20 kişilik kontrol grubu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Background: It is aimed to use miRNAs as potential biomarkers in the differential diagnosis of sarcoidosis and tuberculosis by using the qRT-PCR method on 10 miRNAs and 2 reference miRNAs detected by bioinformatics analysis to determine the miRNA expression levels in the blood plasma of individuals with sarcoidosis and tuberculosis. Materials and Methods: Between 2021 and 2022, patients who applied to the Department of Chest Diseases at the Istanbul Faculty of Medicine were evaluated in terms of diagnostic accuracy together with faculty members and medical specialization students, and after obtaining patient consent forms, blood samples were collected. The expression levels of 10 miRNAs (hsa-miR-124-3p, hsa-miR-1273e, hsa-miR-155-5p, hsa-miR-26b-5p, hsa-miR-335-5p, hsa-miR-34a-5p, hsa-miR-3622b-5p, hsa-miR-375, hsa-miR-568, hsa-miR-9-5) identified through bioinformatics analysis, along with 2 reference miRNAs (hsa-miR-22-3p and hsa-miR-93-5p), were investigated for their value in the differential diagnosis of sarcoidosis and tuberculosis. These expression levels were determined from blood plasma samples of individuals with sarcoidosis and tuberculosis using the qRT-PCR method. (Ethics Committee File No: 2021/364086) Results: The study included 18 patients with tuberculosis (TB), 15 patients with sarcoidosis, and a control group of 20 individuals.