Alzheimer hastalığında kornea endotel sayımının değerlendirilmesi
Evaluation of corneal endothelial count in Alzheimer's disease
- Tez No: 813899
- Danışmanlar: PROF. DR. TONGABAY CUMURCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Alzheimer hastalığı demansın en sık sebebi olan nörodejeneratif bir hastalık olup oftalmolojik bulgular görülebilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda Alzheimer hastalarında kornea endotel tabakasının parametrelerini speküler mikroskopi yöntemiyle değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Aralık 2021 – Eylül 2022 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran Alzheimer Hastalığı tanısı almış 50 bireyin 100 gözü ile yaş ve cinsiyet uyumlu 50 sağlıklıbireyin 100 gözü kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm olguların tam oftalmolojik muayenesi yapıldı ve temassız speküler mikroskopi ile kornea endotel tabakası değerlendirildi. Ortalama hücre yoğunluğu (CD), varyasyon katsayısı(CV), hegzagonalite oranı(HEX) ve santral korneal kalınlık (PACH) değerleri kaydedildi. Bulgular: Araştırma bulgularına göre; endotel sayım değişkenlerinden Alzheimer grubunda CD ortalaması2613.77±234.94, kontrol grubunda ise CD ortalaması 2622.51±255.53; Alzheimer grubunda HEX ortalaması 41.04±6.84, kontrol grubunda ise HEX ortalaması 44.82±6.98'dir. Ayrıca Alzheimer grubunda CV ortancası 35 (ÇAG= 7), kontrol grubunda ise CV ortancası 33 (ÇAG=6), Alzheimer grubunda PACH ortancası 544 (ÇAG=44), kontrol grubunda ise PACH ortancası 549 (ÇAG=43) dir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Alzheimer's disease is a neurodegenerative disease that is the most common cause of dementia, and ophthalmological findings can be seen. Therefore, in our study, we aimed to evaluate the parameters of the corneal endothelial layer in Alzheimer's patients using specular microscopy. Material and Method: In this prospective study, 100 eyes of 50 individuals diagnosed with Alzheimer's Disease and 100 eyes of 50 age- and gender-matched healthy individuals who applied to the Inonu University Faculty of Medicine Ophthalmology Polyclinic between December 2021 and September 2022 were included in the study as a control group. Complete ophthalmologic examination of all cases was performed and corneal endothelial layer was evaluated by non-contact specular microscopy. Mean cell density (CD), coefficient of variation (CV), hexagonality ratio (HEX) and central corneal thickness (PACH) values were recorded. Results: According to the research findings; Among the endothelial count variables, the mean CD in the Alzheimer group was 2613.77±234.94, the CD average in the control group was 2622.51±255.53; The HEX average was 41.04±6.84 in the Alzheimer's group, and 44.82±6.98 in the control group. The median CV of the Alzheimer group was 35 (CAG= 7), the median CV was 33 (CAG=6) in the control group, the median of the PACH was 544 (CAG=44) in the Alzheimer's group, and the median of the PACH was 549 (CAG=43) in the control group.There was a statistically significant difference between the groups in terms of endothelial count variables CV and HEX parameters (p0.05).