Rize Çamlıhemşin ilçesi ''Sarıoğlu Konağı'' restorasyon önerisi
Restoration proposal of ''Sarioğlu Mansion'' in Rize Çamlıhemşin
- Tez No: 813901
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM NUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi, nitelikli yerel mimari örneklere sahiplik yapan bir bölgedir. Korunarak gelecek nesillere aktarılması gereken bu kültür varlıklarının birçoğu da Rize İli'nin Çamlıhemşin İlçesi'nde bulunmaktadır. Yöresel mimarinin yansıtıldığı konutlar, taş ve ahşap köprüler, kaleler, köy camileri ve serenderler bu yapılardandır. Çamlıhemşin İlçesi'nde, özellikle de yüksek kesimlerdeki köylerde mülk sahibi olan yerliler, büyük şehirlerde yaşadıklarından dolayı bölgeye genellikle yaz aylarında gelmektedirler. Bölgenin zorlu bir coğrafyada yer alması sebebiyle maddi olanaklar kısıtlı olup, yerli halk geçimini sağlamakta zorlanmaktadır. Aileler geçimlerini sağlayabilmek ve gerek sosyal gerek kültürel açıdan daha fazla olanaklardan faydalanabilmek için, büyük şehirlere göç etmişlerdir. Buna rağmen yöre halkı topraklarına sahip çıkmış, yaz aylarında gurbetten yine memleketlerine gelmişlerdir. Bu çalışmada, Çamlıhemşin İlçesi'nin Konaklar Mahallesi'nde bulunan Sarıoğlu Konağı incelenmiş, yapının mevcut durum tespiti yapılmış, özgün niteliklerini koruyarak gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmiştir. Bunun yanında Konaklar Mahallesi'nde bulunan diğer sivil mimarlık örnekleri de incelenerek; araziye yerleşimleri, plan tipolojileri, cephe organizasyonları, malzeme ve yapım teknikleri gibi konular detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Black Sea Region is a region that has uniqe local architectural examples. Some of these cultural assets, which should be preserved and transferred to future generations, are located in Çamlıhemşin District of Rize Province. Residences reflecting the local architecture, stone and wooden bridges, castles, village mosques, and serenders (raised house like barn) are among these structures. Locals who own property in Çamlıhemşin District, especially in villages at higher elevations, usually come to the region during the summer months because they live in big cities. Due to the fact that the region is located in a difficult geography, and has limited financial opportunities, the local people have difficulty making their living. Families migrated to big cities in order to make a living and to benefit from more opportunities of a bigger city both socially and culturally. Despite this, the local people took care of their lands and came back to their hometowns from abroad in the summer months. In this study, Sarıoğlu Mansion in Konaklar District of Çamlıhemşin District was examined, the current situation of the building was determined, and it was aimed to transfer it to future generations by preserving its original qualities. In addition, other examples of civil architecture in the Konaklar Neighborhood were examined; Topics such as settlements on the land, plan typologies, frontage organizations, materials, and construction techniques are discussed in detail.