Double field theory and its applications
Çift alan kuramı ve uygulamaları
  1. Tez No: 814003
  2. Yazar: RASİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZGÜR SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çift Alan Kuramı, sicim kuramının ayırt edici bir simetrisi olan T-ikiliğiinin, çift konfigürasyon uzayında tanımlanan bir alan kuramına simetri olarak dahil edilmesi önerisidir. Bu tezde, çift alan kuramının matematiksel temeli ve altında yatan geometri incelenecektir. Ayrıca Yang-Mills kuramının çift alan kuramına nasıl dahil edilebileceğini ve Bianchi özdeşliklerinin, korunan akımların ve korunan yüklerin nasıl tanımlanabileceğini de gözden geçireceğiz. Bunun yanı sıra kuramda kullanılan Riemann tensörünün açıkça belirlenemeyen kısımlarının kesin bir şekilde nasıl belirlenebileceklerini de tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Double Field Theory (DFT) is a proposal to incorporate T-duality, a distinctive symmetry of string theory, as a symmetry of a field theory defined on a double configuration space. In this thesis, the mathematical basis and the underlying geometry of DFT will be studied. We also review how Yang-Mills theory can be incorporated to DFT and how Bianchi identities, conserved currents and conserved charges can be defined. We also discuss how the undetermined parts of the Riemann tensor employed in DFT can be unambiguously fixed.