Industrial designs and intellectual property rights: The evolution and the application in the European Union and in Turkey
Fikri mülkiyet hakları ve desenlerin Avrupa Birliği ve Türkiye'deki gelişimi
  1. Tez No: 81401
  2. Yazar: AHU KOSTAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ILGAZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
11 ÖZ Günümüzde ticarete konu olan malların sayısı oldukça artmıştır. Ticarete konu olan mal sayısının artması oranında rekabet de hızlanmıştır. Üreticiler, müşterilerini memnun edebilmek, mallarını satabilmek, ve diğer rakiplerinin önüne geçebilmek için yeni silahlarla donanmaları gerektiğinin farkına varmışlardır. Bu silahlar, günümüz ticaretinin belirleyici unsurları olan“yenilik”,“kalite”ve“estetik”' dir. Bunun sonucunda üreticiler, teknolojiye daha çok kaynak ayırmaya başlamışlar ve çabalarının ürünlerini almayı hedeflemişlerdir. Bu da ancak Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklan'nın etkin korunması ile sağlanabilecektir. Açıkça, toplumlar giderek artan bir oranda ticarete önem vermeye başlamışlardır. Ancak, diğer alanların yanısıra, Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklan alanında güçlü kanunların olmayışı ve devletlerin bu alandaki politikalarının çok farklı oluşu, serbest ticareti ve rekabeti negatif yönde etkilemiştir. Sonuç olarak devletler, bu alanda uluslararası kanunlar ve düzenlemeler olması gerektiğini kavramışlar ve bu doğrultuda harekete geçmişlerdir. Gümrük Birliği sonucunda Türkiye de kendi içerisinde sağlam ve güçlü Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları oluşturma çabası içerisine girmiştir. Bunun sonucunda uluslararası platformda hedeflediği saygınlığa ulaşacaktır.Ill Bu çalışmada, Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklan kavramı ve özellikle endüstriyel tasarımlar hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklan'nın doğuşuna Ve gelişmesine neden olan etkenler incelenecektir. Bu çerçevede, Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklan üzerine yapılan uluslararası ve Avrupa Birliği dahilindeki düzenlemelerden de bahsedilecektir. En son olarak Türkiye'deki durum analiz edilerek, Gümrük Birliği'nden doğan yükümlülükler ve TRIPS Anlaşması 'nın Türkiye üzerindeki etkileri ve doğan problemler araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, the complete range of items produced in one country and sold in another is bewildering. As a consequence of this excess of products and the increasing competition, the trading world has become even more complex and intriguing. The manufacturers have realised that they should be armed with new weapons that would provide them with further advantages over their competitors. These weapons are“innovation”,“quality”and“aesthetic”, which became the main determining factors in the trading world today. As a result, manufacturers have begun to invest more and more of their resources on technology and, in return, get the fruits of their endeavours which can only be provided through granting intellectual property protection. Intellectual property protection encourages manufacturers to invest more in researching and developing new products and services, in order to make a reasonable profit which, in turn, enables more research and more new products. Obviously, the international community is paying increasing attention to the issue of trade. Yet, besides many other areas, lack of strong intellectual property laws and differences in intellectual property policies have resulted in the creation of barriers to free trade and distortions in competition, which have given rise to concerns about the protection regarding this issue. Consequently, governments realised that the most effective way of dealing with such problems was through international and multilateral agreements.Turkey is also committed to high level of intellectual property protection due to the establishment of Customs Union with the European Union and its aim to play a leading role in the trading system. The aim of my study is; to give a brief explanation of the concept of intellectual property rights, especially of industrial designs which is one of the main branches of intellectual property; then to evaluate the influence of the progress in trade on industrial designs; then examine the progress achieved in regulating the protection of industrial designs; both on international and Community levels; and finally, investigate the past and current situation in Turkey with an emphasis on the obligations arising from the establishment of the Customs Union and TRIPS Agreement.