Newtonyen olmayan ölçülebilir fonksiyonların bazı özellikleri
Some properties of non-newtonian measureable functions
  1. Tez No: 814020
  2. Yazar: ZEKİYE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ OĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Newtonyen olmayan izometri ve Newtonyen olmayan ölçülebilir fonksiyonlar üzerinde çalışılan bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Newtonyen olmayan kalkülüs ile ilgili günümüze kadar yapılan çalışmalar ve uygulamaları hakkında kısaca bilgi verildi. İkinci bölümde ν-aritmetiğin temel tanımları, teoremleri ve özelliklerine yer verildi. Üçüncü bölümde ν-açık ve ν-kapalı kümelerin tanımı ve bazı temel teoremler verildi. Ayrıca Newtonyen olmayan ölçülebilir kümenin tanımı ve bazı temel teoremler verildi. Tezin dördüncü bölümü dört kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda Newtonyen olmayan izometri tanımlandı ve temel teoremler verildi. İkinci kısımda, Newtonyen olmayan ölçülebilir kümelerin sınıfı ile ilgili tanımlar yapılarak temel teoremler verildi. Üçüncü kısımda, Newtonyen olmayan anlamda Vitali kümesi tanımlandı ve Newtonyen olmayan anlamda Vitali teoremi verildi. Son kısımda Newtonyen olmayan ölçülebilir fonksiyon tanımlandı ve teoremler verildi. Son bölümde tez konusu ile ilgili sonuç ve öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis, which studies non-Newtonian isometry and non-Newtonian measurable functions, consists of five chapters. In the first part, brief information about the studies and applications of non-Newtonian calculus is given. In the second part, basic definitions, theorems and properties of ν-arithmetic are given. In the third chapter, the definition of ν-open and ν-closed sets and some basic theorems are given. In addition, the definition of non-Newtonian measurable set and some basic theorems are given. The fourth part of the thesis consists of four parts. In the first part, non-Newtonian isometry is defined and fundamental theorems are given. In the second part, definitions related to the class of non-Newtonian measurable sets are given and basic theorems are given. In the third part, Vitali set in non-Newtonian sense is defined and Vitali theorem is given in non-Newtonian sense. In the last part, non-Newtonian measurable function is defined and theorems are given. In the last section, conclusions and suggestions about the thesis topic were given.