The impact of HR practices and trust on employee satisfaction
İK uygulamaları ve güvenin çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 814021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma çalışması, İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) uygulamalarının çalışan tutumları, iş performansı ve örgütsel etkililik üzerindeki etkisini farklı açılardan tartışmaktadır. Çalışma, çalışan gelişimi ve eğitimi, teşvikler ve yönetimsel destek gibi belirli İKY uygulamalarının çalışan bağlılığını, yetkilendirmesini ve güvenini artırabileceğini ve iş performansının ve organizasyonel sonuçların iyileştirilmesine yol açabileceğini göstermektedir. Çalışma aynı zamanda kuruluşların, uzun vadeli rekabet avantajını sürdürmek için, özellikle değişim veya iş yeniden yapılanma zamanlarında çalışanların güvenini oluşturmaya ve sürdürmeye odaklanma ihtiyacının altını çiziyor. Bu da çalışan performansı üzerinde çok sayıda olumlu etki getirebilir.
Özet (Çeviri)
This research work discusses the impact of Human Resource Management (HRM) practices on employee attitudes, work performance, and organizational effectiveness from different aspects. The study shows that certain HRM practices, such as employee development and training, incentives, and managerial support, can enhance employee commitment, empowerment, and trust, leading to improved work performance and organizational outcomes. The study also highlights the need for organizations to focus on building and maintaining employee trust, especially during times of change or job restructuring, to sustain long-term competitive advantage. Which can also bring a great number of positive affects on the employee performance.