Sosyal desteğin ve kaygının doğum sonrası depresyon ile ilişkisi
The relationship of social support and anxiety with postpartum depression
- Tez No: 814027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, sosyal desteğin ve kaygının doğum sonrası depresyon ile ilişkisini öğrenmek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, bir yıl içerisinde doğum yapmış, 0-12 aylık bebeği olan İstanbul'da yaşayan kadınlar oluşturmaktadır. Evren son bir yıl içerisinde doğum yapmış ve 0-12 aylık bebeği olan kadınlardır. Örneklem belirleme sürecinde uygunda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriteri, 0-12 aylık bebeği olan kişilerdir. Çalışmada dışlama kriteri sadece doğum sonrası 12 ayı geçen kadınlardır. Çalışma sürecinde veriler çevrimiçi ortamda Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Örneklem sayısı belirlenirken %95 güven aralığı ve %5 hata payına bakılarak 385 örneklem sayısı olarak belirlenmiştir. Çalışmaya 10 Eylül 2022 tarihinde başlanıp, veri toplama sürecine 20 Ekim 2022 tarihinde başlanıp, 20 Aralık 2022 tarihinde veri toplama süreci bitirilmiştir. Veri toplanırken üç ayrı ölçek ve bir tanede demografik bilgi formu kullanılmıştır. Kullanılan ölçekler; Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDE) ve Beck Anksiyete Ölçeği'dir. Araştırma verilerinin dağılımının normal olduğu belirlenmiştir. Bu bakımdan analizlerde bağımsız örneklem t testi ve ANOVA testinden faydalanılmıştır. Ayrıca katılımcıların anksiyete düzeyi ve doğum sonrası depresyon düzeyinin sosyal destek algısına etkisi regresyon analizi ile test edilmiştir. Katılımcıların önemli bir kısmının doğum korkusu olduğu ve sezaryen doğum yaptığı belirlenmiştir. Katılımcıların yaklaşık %45'i orta ve şiddetli düzeyde anksiyete düzeyine sahiptir. Gelir düzeyi giderinden daha düşük olan katılımcıların sosyal destek algısının daha düşük olduğu ve anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu, buna karşılık doğum sonrası depresyon düzeylerinde farklılık meydana gelmediği belirlenmiştir. Katılımcıların anksiyete düzeyi artarken depresyon düzeyi de artmaktadır. Ayrıca araştırmada anksiyete ve depresyon düzeylerinin sosyal destek algısı üzerinden negatif yönlü etkiye sahip olduğu ve olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was aimed to be carried out as a descriptive study in order to learn the relationship of social support and anxiety with postpartum depression. During the study process, the data were collected online via Google forms. Evren are women who have given birth within the last year and have a baby of 0-12 months. In the process of determining the sample, the appropriate sampling method was used. The criteria for inclusion in the study are people with a baby aged 0-12 months. The exclusion criterion in the study is only women who have passed 12 months postpartum. While determining the number of samples, the number of samples was determined as 385 by considering the 95% confidence interval and 5% margin of error. The study started on September 10, 2022 and the data collection process began on October 20, 2022. The data collection process was completed on 20 December 2022. While collecting data, three separate scales an done demographic information form were used. The scales used; Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Beck Anxiety Inventory. It was determined that the distribution of the research data was normal. In this respect, independent sample t-test and ANOVA test were used in the analyzes. In addition, the effects of the anxiety level and postpartum depression level of the participants on the perception of social support were tested with regression analysis. It was determined that a significant part of the participants had a fear of childbirth and had a cesarean delivery. Approximately 45% of the participants have moderate to severe anxiety levels. It was determined that the participants whose income level was lower than their expenses had a lower perception of social support and higher levels of anxiety, whereas there was no difference in their postpartum depression levels. As the anxiety level of the participants increases, their depression levels also increase. In addition, it was concluded in the study that anxiety and depression levels have a negative effect on the perception of social support and negatively affect it.