Sanatın dijital dönüşümü ve sanal gerçekliğin görsel algı ile öğrenme motivasyonu üzerine bir çalışma
A study on the digital transformation of art and the motivation of virtual reality to learn through visual perception
  1. Tez No: 814039
  2. Yazar: ESRA BANU ZORBA TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYA TABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geleneksel sanat anlayışının yerini alan dijital sanat, teknolojinin hızlı gelişimi ile yeni bir boyut kazanmıştır. Sanatçılar artık dijital araçlar ve teknolojilerle eserlerini yaratıyor ve sanatın dijital dönüşümü bu alanda önemli bir etkiye sahip oluyor. Sanal gerçeklik ise son yıllarda popüler hale gelerek pek çok farklı alanda kullanılmaya başladı. Sanal gerçeklik teknolojisi, kullanıcılara farklı bir dünya deneyimi sunuyor ve tasarım, görsel algı ve öğrenme gibi alanlarda önemli bir rol oynuyor. Sanatın dijital dönüşümü ve sanal gerçekliğin tasarıma, görsel algıya ve öğrenmeye etkisi konusu, bu teknolojilerin sanat ve diğer disiplinlerdeki kullanımı, yaratıcılık, inovasyon, sanat deneyimi ve iletişim, estetik algı ve psikolojik etkiler gibi pek çok farklı konuyu kapsamaktadır. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalarda, dijital teknolojilerin sanat dünyasında yaygın olarak kullanıldığını, sanat eserlerinin üretiminden sergilenmesine kadar pek çok farklı aşamada dijital teknolojilerin kullanıldığını gösteriyor. Aynı zamanda sanal gerçekliğin de farklı alanlarda kullanıldığı ve kullanım alanının giderek genişlediği görülüyor. Bu teknolojilerin sanat, tasarım, görsel algı ve öğrenme gibi alanlarda kullanımı, bu alanlarda yeni deneyimler ve fırsatlar sunuyor. Bu nedenle, bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar ve çalışmalar, teknolojinin sanat ve diğer disiplinlerle birleşmesin de önemli bir yer tutuyor. Bu araştırmada, sanal gerçeklik teknolojisinin sanat dünyasındaki yeri, görsel algı etkileri ve eğitim alanındaki etkisi irdelenmektedir. Sanal gerçeklik teknolojisinin tarihçesi, nasıl uğraşıldığı ve temel içerikleri hakkında bilgiler verilerek, sanal gerçeklik teknolojisi ile ilgili temel kavramlar ele alınmıştır. Ayrıca, sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen sanat eserlerinin sanat dünyasına etkisi de yer almaktadır. Sanal Gerçeklikte görsel algılama nasıl gerçekleşir? Eğitimde sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak nasıl faydalar sağlanabilir? Sorularına cevap aranmaktadır
Özet (Çeviri)
Digital art, which has replaced the traditional understanding of art, has gained a new dimension with the rapid development of technology. Artists are now creating their works with digital tools and technologies, and the digital transformation of art is having a significant impact in this area. Virtual reality, on the other hand, has become popular in recent years and has begun to be used in many different areas. Virtual reality technology offers users a different world experience and plays an important role in areas such as designing, visual perception and learning. The subject of digital transformation of art and the effect of virtual reality on designing, visual perception and learning covers many different topics such as the use of these technologies in art and other disciplines, creativity, innovation, art experience and communication, aesthetic perception and psychological effects. My research on this subject has shown that digital technologies are widely used in the art world, and digital technologies are used in many different stages from the production of works of art to their exhibition. At the same time, it is seen that virtual reality is used in different areas and which is gradually expanding. The use of these technologies in fields such as art, designing, visual perception and learning offers new experiences and opportunities in these fields. For this reason, researches and studies on this subject, combining technology with art and other disciplines have an important place. In this research, I've examined the place of virtual reality technology in the art world, its effects on visual perception and its impact on education, by giving information about the history of virtual reality technology, how it is dealt with and its basic contents, in this study, basic concepts related to virtual reality technology are discussed. In addition, the effect of artworks produced with virtual reality technology on the art world is also included. How does visual perception occur in Virtual Reality? What benefits can be gained by using virtual reality technology in education? Answers to your questions are sought.