Dijital sanatın oluşumunda resim sanatının etkileri
The influence of painting on the formation of digital art
- Tez No: 814040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sanatın oluşumu, doğadan doğrudan etkilenerek mağara duvarına yapılan çizimlerle başlandığı bilinmekte. İnsanın duygularını, gözlemlerini ifade etmek istemesi mağara döneminden başlamış. İnsan varlığı devam ettiği sürece duygularını ifade etmek için daima resim sanatına ve sanat adı altında birleşen diğer disiplinlere ihtiyaç duyacaktır. Her ne şekilde olursa olsun haz duygusunun ortaya çıkması muhakkak ki sanatın yüceliğine dayanır. Resim sanatı antik çağlardan Rönesans'a kadar primitif olarak ilerlemiş, Rönesans da aydınlık ve bilim kavramlarının öne çıkmasıyla gerek teknik anlamda gerek ise sanata bakış açısında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. 1830 da fotoğraf makinesinin icadının ardından fotoğraf, bazı ressamlar tarafından korkuyla karşılanan bir durum olarak algılansan da fotoğrafın getirdiği yenilikler resim sanatının gelişimine katkı sağlamış hatta pek çok ressam tarafından kullanılmıştır. Camera Obscura, sanatçının elde edeceği görüntüyü net olarak yüzey üzerine aktarma ihtiyacının neticesi olarak sanatçıların yaşamında yer edinmeye başlamıştır. Bununla beraber resim ve fotoğraf arasındaki ilişki zamanla birbirine paralel bir durumda olumlu yönde ilerlemiştir. Fotoğraf, gerçeği taklit etmek yerine, resimde gerçeğe farklı bakış açısı ile yeni bir alan önermiş ve fotoğraf bu öneriye ortam hazırlamıştır. Sanayi devrimiyle resim sanatında dijitalleşme dönemi başlamış ve sanatın pek çok disiplin ile bir arada kullanılması yeni anlatım biçimlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Makineyle yaratılan yeni görüntülü/optik deneyimler Post İzlenimci, Sürrealist ve Kübist akımları etkilemiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte dijital sanata yönelik yeni olanaklar, geleneksel sanata meydan okuyarak, yeni bir üslup ortaya koymuştur. Dijital sanatın tuvali olan bilgisayar, sanat eseri oluşturma da değişime etken olmuş ve sanatın yeniden oluşumunu gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The formation of art is known to have begun with drawings on cave walls, directly influenced by nature. The desire of humans to express their emotions and observations started from the cave period. As long as human existence continues, there will always be a need for painting as well as other disciplines united under the umbrella of art to express emotions. Regardless of the form, the emergence of the sense of pleasure undoubtedly relies on the sublimity of art. Painting has evolved primitively from ancient times to the Renaissance, and significant changes have occurred in both technical aspects and perspectives on art, with the prominence of enlightenment and science in the Renaissance. Following the invention of the camera in 1830, photography was perceived by some painters as a frightening development; however, the innovations brought by photography contributed to the development of painting and were even used by many artists. Camera Obscura began to find its place in the lives of artists as a result of the need to transfer the image obtained by the artist onto the surface clearly. Over time, the relationship between painting and photography progressed positively in parallel. Instead of imitating reality, photography proposed a new perspective on reality in painting and created an environment for this proposal. The industrial revolution marked the beginning of digitalization in painting, and the use of various disciplines together in art enabled the emergence of new forms of expression. The new visual/optical experiences created with machines influenced the Post-Impressionist and Cubist movements. With advancing technology, new possibilities for digital art emerged, challenging traditional art and giving rise to a new style. The computer, as the canvas of digital art, has brought about changes in the creation of artworks and facilitated the reformation of art.