Meniere hastalarının kan biyokimyası
Blood biochemistry of Meniere patients
  1. Tez No: 814083
  2. Yazar: MİNE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Meniere hastalığı kliniklerde baş dönmesi, kulakta uğultu, işitme kaybı gibi semptomlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Meniere hastalığında tüm semptomların oluşması uzun bir zaman alabilir. Bu yüzden meniere hastalığında erken tanı oldukça zordur. Hastalığın temel patolojisi endolenfatik kesenin hidropsa uğramasıdır. Meniere hastalığının tanılanmasında rutin olarak tam kan sayımı, tiroid fonksiyon testleri, kolestrol, lipidler, trigliseridler, açlık kan şekeri ve hemoglobin testleri uygulanmaktadır. Ancak literatürde bu testlerin meniere hastalığı ile ilişkisini inceleyen kaynaklar yetersizdir. Bu çalışma meniere hastalığı sodyum, potasyum ve açlık kan şekerinin ilişkisini incelemiştir. Çalışmaya 33 meniere tanısı almış olan hastalar ile 33 sağlıklı birey katılmış olup, toplamda 66 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olan sağlıklı bireylerin %52'si kadın, %48'i ise erkektir. Meniere tanısı almış olan hastaların %61'i kadın, %39'u erkektir. Meniere hastalığından müzdarip hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubunun retrospektif olarak elektrolit paneli karşılaştırıldı. Her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı. Meniere hastalığına sahip grup ile sağlıklı kontrol grubunun açlık kan şekeri değerleri de retrospektif olarak değerlendirildi. Ancak her iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Meniere's disease is a condition that presents itself with symptoms such as dizziness, tinnitus, and hearing loss in clinics. It may take a long time for all symptoms to occur in Meniere's disease, which makes early diagnosis quite challenging. The main pathology of the disease is the hydrops of the endolymphatic sac. Routine tests such as complete blood count, thyroid function tests, cholesterol, lipids, triglycerides, fasting blood sugar, and hemoglobin tests are commonly used in the diagnosis of Meniere's disease. However, there is a lack of sources investigating the relationship between these tests and Meniere's disease in the literature. This study examines the relationship between Meniere's disease and sodium, potassium, and fasting blood sugar levels. The study included a total of 66 participants, consisting of 33 patients diagnosed with Meniere's disease and 33 healthy individuals. Of the healthy individuals included in the study, 52% were female and 48% were male. Of the patients diagnosed with Meniere's disease, 61% were female and 39% were male. Retrospective comparison of the electrolyte panel between the patient group suffering from Meniere's disease and the healthy control group was conducted, but no statistically significant difference was found between the two groups. Fasting blood sugar values of the Meniere's disease group and the healthy control group were also evaluated retrospectively. However, no significant difference was found between the two groups.