Investigation of antimicrobial activities of some fluorinated benzaldehyde derivative schiff base compounds
Bazı florlu benzaldehit türevi schiff bazı bileşiklerinin antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
- Tez No: 814084
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çoklu ilaca dirençli bakteriler, son yıllarda endişe verici bir şekilde büyüyen ciddi bir sorundur. Bakteri direncini tedavi etmenin yollarını belirlemeye acil bir ihtiyaç vardır çünkü bu mikropların neden olduğu dirençli hastalıkların ortaya çıkması ölüm ve sakatlığa yol açmıştır. Çalışmamızda, benzaldehitten türetilen bazı florlu Schiff bazı bileşiklerinin, standart Staphylococcus aureus Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli suşları üzerinde antibakteriyel ajan olarak, direnci gidermek için mikroplara karşı yeni antimikrobiyal ilaçlar keşfetmeyi ve bulmayı amaçladık. Başlangıçta tüm bakteri suşları nutrient broth ortamında 37 °C'de ve 24 saat süreyle yeniden aktive edildi ve tüm Schiff bazı bileşikleri (C1-6) kültür plakalarına (96 oyuklu) üç nüsha sırayla eklendi : 1, 10, 100 ila 1000 μM dozlar. Reaktif Bakteri sayısı 0.5 McFarland standartlarında ayarlandı ve ardından her bir kültür plakası kuyucuğuna 100 μl eklendi, ardından 37 °C'de inkübe edildi ve inkübasyondan sonra 18 saat boyunca 10 μl MTT boyası (300 μM/ml konsantrasyon) ilave edildi. 4 saat inkübe edildi ve sonunda formazan kristallerini çözmek için her bir oyuğa 100 μl dimetil sülfoksit eklendi. Her kuyucuk için optik yoğunluk (OD) değerleri 570 nm'de bir mikroplaka okuyucu tarafından kaydedildi ve herhangi bir bileşiğin MIC50 değeri lineer regresyon analizi ile hesaplandı. Gentamisin'in E. coli, S. aureus ve P. aeruginosa için MIC50'si bulundu (sırasıyla 2.14, 2.21, 2.19 uM). Altı florlu fenilhidrazin benzaldehit bileşiği arasında C3'ün E. coli'ye karşı en etkili olduğunu (MIC50 değeri 3,81 μM) C4'ün S. aureus'a karşı en etkili olduğunu (MIC50 değeri 3,45 μM) C6'nın P. aeruginosa'ya (MIC50 değeri) karşı en etkili olduğunu bulduk 3.31 uM idi).Çalışmamız, ülkemiz ilaç endüstrisine ve insan sağlığına fayda sağlayacak yeni antibakteriyel ajan adaylarının keşfedilmesine yol açabilir. E. coli için C3, S. aureus için C4 ve P. aeruginosa enfeksiyonları için C6'nın daha fazla test edilmesinin yeni ilaç araştırmaları için önemli veriler sağlayabileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Multidrug resistant bacteria are a serious problem that has grown alarmingly in recent decades. There is an urgent need to identify ways to treat bacterial resistance because the emergence of resistant diseases caused by these germs has led to death and morbidity. In our study, we aimed to discover and find new antimicrobial drugs against microbes to resolve resistance and to evaluate the potential and efficacy of some fluorinated Schiff base compounds derived from benzaldehyde as antibacterial agents on the standard strains of Staphylococcus aureus Pseudomonas aeruginosa and Escherichia coli. At the beginning all of the bacterial strains have been reactivated in nutrient broth medium at 37 °C and for 24 h and all of the Schiff base compounds (C1-6) have been added into culture plates (96-well) in triplicate order at: 1, 10, 100 to 1000 μM doses. Reactivated Bacterial number adjusted at 0.5 McFarland standards, and then 100 μl added into each culture plate well, then was incubated at 37 °C and for 18 h after incubation, 10 μl of MTT dye (300 μM/ml concentration) have been added to each well and was incubated for 4 h eventually, 100 μl of dimethyl sulfoxide was added to each well, in order to dissolve formazan crystals. The optical density (OD) values for each well were recorded by an microplate reader at 570 nm and MIC50 value of any compound have been calculated through linear regression analysis. Gentamicin's MIC50 for E. coli, S. aureus and P. aeruginosa were found (2.14, 2.21, 2.19 μM, respectively). We found among six fluorinated phenylhydrazıne benzaldehyde compounds, C3 has most effective against E. coli (MIC50 value was 3.81 μM) C4 has most effective against S. aureus (MIC50 value was 3.45 μM) C6 has most effective against P. aeruginosa (MIC50 value was 3.31 μM).Our study could lead to the discovery of new antibacterial agent candidates which will benefit our country's drug industry and human health care. We believe that further testing of C3 for E. coli, C4 for S. aureus, and C6 for P. aeruginosa infections may result in important data for new drug research.