Cilt yapısı ile ilgili genetik yatkınlıkların araştırılmasında yeni nesil raporlama modeli oluşturulması
Establishing a new generation reporting model for the research of genetic predispositions related the skin structure
  1. Tez No: 814085
  2. Yazar: FURKAN DÜZYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada cilt yapısı ile ilgili literatürde güvenilir olarak tanımlanan, iki veya daha çok fenotipin aynı popülasyonunda bulunması anlamına gelen polimorfizmler incelenmiştir. İncelemeler sonucunda yeni nesil bir yaklaşım ile istatistiksel olarak bilimsel güvenilirlik modeli oluşturulmuş ve kullanıma sunulmuştur. Ayrıca polimorfizmlerin yatkınlık raporu olarak bireylere sunulduğu raporlar incelenmiş, eksiklikleri belirlenmiş ve herkesin kolaylıkla anlayabileceği, çıkarımlar yapabileceği, bu çıkarımlar sonucunda hem bilimsel hem de bireysel olarak kullanılabilir bilgilerin kolaylıkla edinilebileceği bir raporlama modeli oluşturulmuştur. Bu model oluşturulurken bireylerin anlama ve yorumlama alışkanlıkları da hedeflenerek en efektif sistem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın sonucunda hem cilt yapısı ile ilgili polimorfizmlerin incelenebileceği bir literatür oluşturulmuş, hem de efektif bir raporlama modeli sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, polymorphisms were examined which are defined as reliable in the literature on skin structure, meaning the presence of two or more phenotypes in the same population. As a result of the examinations, a statistically scientific reliability model was created with a new generation approach and made available for use. In addition, the reports in which polymorphisms were presented to individuals as a predisposition report were examined. Their deficiencies were determined, and a reporting model was created that everyone could easily understand, make inferences. In this way Both scientific and individually usable information could be easily obtained. While creating this model, it was aimed to develop the most effective system by targeting the understanding and interpretation habits of individuals. As a result of the study, a literature was created in which polymorphisms related to skin structure could be examined, and an effective reporting model was presented.