High-pressure methods for extraction of lipids from rhodosporidium toruloides
Rhodosporıdıum toruloıdes'ten lipitlerin ekstraksiyonuna yönelik yüksek basınç yöntemleri
- Tez No: 814099
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS, PROF. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yağlı mikroorganizmaların %20 ile 80 arasında yağ biriktirebildiği bilinmektedir. Bu çalışmada, yağ üreten bir maya türü olan Rhodosporidium toruloides DSM 4444, enzimatik olarak hidrolize edilmiş peynir altı suyunda 8 gün boyunca yetiştirildi ve elde edilen biyokütle yüksek basınçlı homojenizatör (YBH) ve yüksek hidrostatik basınç (YHB) yöntemleri ile parçalandı. YBH yönteminde, harcanmış fermentasyon ortamı doğrudan kullanılarak, 50-200 MPa basınç aralığında ve 3-13 geçiş sayısıyla çalışılmıştır. YHB yöntemi için ise kurutulmuş biyokütle organik çözücü ile süspansiyon şeklinde basınçlandırma veya fermentasyon ortamının doğrudan basınçlandırılması kullanılmıştır. Yöntemlerin göreceli başarısını değerlendirebilmek için kontrol olarak yüksek hızlı homojenizatör yöntemi seçilmiştir. Elde edilen optimum koşullar, YBH için 125 MPa basınç ve 5 geçiş sayısıdır ve bu koşulda yağ verimi %32.4 olarak ölçülmüştür. YHB yöntemiyle yapılan deneylerde, kuru biyokütle kullanılarak gerçekleştirilen deneylerde optimum koşullar 230 MPa basınç, 15 dakika süre ve 1 g biyokütle/25 mL organik çözücü olarak belirlenirken, fermentasyon ortamının doğrudan basınçlandırılmasıyla yapılan deneylerde optimum koşullar 300 MPa basınç, 5 dakika süre ve 30 °C olarak bulunmuştur. YHB için tekrarlanan deneylerde, farklı deney prosedürleri için sırasıyla %20 ve %27.6 yağ verimi elde edilmiştir. Elde edilen yağ asidi metil ester analiz sonuçlarına göre, R. toruloides'ten elde edilen mikrobiyal yağların yüksek miktarda palmitik, stearik, oleik ve linoleik asit içerdiğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre, hücre parçalanması ve sonraki yağ ekstraksiyonu için YBH yönteminin YHB yöntemine göre daha verimli sonuçlar verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Oleaginous microorganisms are known to accumulate lipids ranging from 20 to 80%. In this study, the lipid producing yeast was Rhodosporidium toruloides DSM 4444 was grown in enzymatically hydrolyzed cheese whey was used for 8 days and obtained biomass was disrupted by high pressure homogenizer (HPH) and high hydrostatic pressure (HHP) methods. For HPH, spent fermentation medium was directly used, applying pressures between 50-200 MPa with 3-13 passes. Response surface methodology (RSM) was used to design experimental conditions. For HHP, two different procedures were followed pressurizing dried biomass slurry and direct pressurization of the fermentation medium. High-speed homogenization (HSH) was chosen as the control for comparative evaluation. The optimal conditions for HPH were determined as 125 MPa pressure and 5 passes, resulting in a lipid yield of 32.4%. In experiments conducted with the HHP method, the optimum conditions were 230 MPa pressure, 15 minutes duration, and 1 g biomass/25 mL organic solvent. For experiments conducted with direct pressurization of the fermentation medium, the optimum conditions were determined as 300 MPa pressure, 5 minutes duration, and 30°C. In repeated experiments for the HHP method, lipid yields of 20% and 27.6% were obtained for different experimental procedures. Fatty acid methyl ester analysis demonstrated that microbial oils derived from R. toruloides contained significant amounts of palmitic, stearic, oleic, and linoleic acids. Based on the results, it can be inferred that the HPH method provided more efficient outcomes for cell disruption and subsequent lipid extraction compared to the HHP method.