Investigation of shade features under ir illumination for facial biometric authentication systems
Yüz biyometrik doğrulama sistemleri için kızılötesi aydınlatma altında gölge özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 814100
  2. Yazar: MEHMET ALİ OSMAN ATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BERKAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Baskı teknolojilerindeki ve yüksek çözünürlüklü ekranlardaki gelişmelerle birlikte, sunum saldırılarının mevcut yöntemlerle tespit edilmesi zorlaşmaktadır. Bu saldırılara karşı üç boyutlu yüz yapısı çıkarımı, canlılık tespitinde umut vadeden bir yöntem gibi görünmektedir. Bu tezde de üç boyutlu yüz yapısının gölgelenmesinden yararlanan basit bir yaklaşım önerilmiştir. Bu çalışma dahilinde geliştirilen bir Unity uygulaması olan unityStudio aracılığıyla üretilmiş sentetik bir veri setleri kullanılarak, yüzdeki aydınlanma yönünü tahmin edecek şekilde CNN modelleri eğitilmiştir. Ortam aydınlatmasını bastırmak ve baskın bir aydınlanma yönü oluşturmak için ikili bir IR LED düzeni kullanılmıştır. Bu tezde temel olarak, model yanıtı ile aydınlatma yönü bilgisi karşılaştırılarak, bir üç boyutlu yüz yapısının varlığının doğrulanabileceği düşüncesi savunulmuştur. Popüler CNN modelleri ve basit CNN uygulamaları üzerinde deneyler yapılarak başarılı CNN modelleri oluşturulmuş ve bu modellerin ve gerçek dünyadaki performansları test edilerek, gerekli eleştiriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the advancements in printing technologies and high-resolution screens, planar presentation attacks are becoming hard to detect with current methodologies. 3D facial structure extraction seems to be a promising way to go in Liveness detection. In this thesis, a simple approach has been proposed that benefits from the shading of 3D facial structure. CNN models were trained to estimate the lightning direction on the face by using a synthetic dataset generated for this purpose with a Unity application developed: unityStudio. A dual IR LED setup is used to suppress environmental lighting and to create a dominant lightning direction. The thesis is, by comparing the model response with prior knowledge of lightning direction, the presence of a 3D face structure will be able to be confirmed. Experiments were made on state-of-the-art CNN models and simple CNN implementations. Successful CNN models are trained on synthetic data and their real-world performances were criticized.