Microbial oil extraction from lipomyces starkeyi cells by using high pressure
Yüksek basınç kullanarak lipomyces starkeyi hücrelerinden mikrobiyal yağ özütlenmesi
  1. Tez No: 815252
  2. Yazar: AYŞE ALARA BATIGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Mikrobiyal kaynaklardan elde edilen lipitler, yenilebilir yağların zenginleştirilmesi ve diyet takviyelerinin bileşeni gibi çeşitli amaçlar için kullanılır. Yağlı mayalardan, Lipomyces starkeyi hücrelerinde yüksek lipit fraksiyonları biriktirme yeteneği ile öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, L. starkeyi biyokütlesi, peynir altı suyundaki laktozun β-galaktosidaz enzimi kullanılarak hidroliz edildiği bir ortamda üretildi. Mikrobiyal yağ, yenilikçi teknikler olan yüksek hidrostatik basınç (YHB) ve yüksek basınç homojenizasyonu (YBH) yöntemlerinin Bligh ve Dyer metodu ile desteklenmesiyle özütlendi; kontrol yöntemi olarak ise geleneksel yüksek hızlı homojenizatör kullanıldı. Fermantasyon sonrası süreç optmizasyonu ve düşük maliyette maya yağı özütlemek amacıyla, ıslak ve kuru hücre parçalama yöntemleri değerlendirildi. Sentetik ortam ile elde edilen biyokütlenin kullanılmasıyla uygulanan ıslak YBH yöntemi (%49.0±0.35) kuru YBH yönteminden (%40.0±3.71) daha yüksek yağ verimi sağladı. Benzer şekilde, peynir altı suyu ile elde edilen biyokütlenin kullanılmasıyla uygulanan ıslak YBH (%42.1±0.52) destekli yağ özütleme yöntemi, hem ıslak (%24.5±12.6) hem de kuru (%31.9±2.55) YHB destekli yağ özütleme yönteminden daha yüksek lipit verimi sağladı. Ayrıca, taramalı elektron mikroskopu (SEM) analizine göre, YBH yöntemi YHB yöntemine kıyasla daha fazla hücresel hasara neden oldu. FAME analizine göre, L. starkeyi yağının palmitik asit (C16:0), stearik asit (C18:0) ve oleik asit (C18:1) bakımından zengin olduğu gösterildi. Bunlara ek olarak, L. starkeyi yağı birçok bitki yağına kıyasla omega-3 ve omega-7 yağ asitleri için değerli bir kaynak olduğu kanıtlandı. Ayrıca, L. starkeyi tarafından üretilen yağlar palm yağı ve kakao yağı muadili olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Lipids from microbial sources are used for various purposes, such as enrichment of edible oils and component of dietary supplements. Among the oleaginous yeasts, Lipomyces starkeyi stands out for its ability to accumulate high lipid fractions within its cells. In this study, L. starkeyi biomass was produced in a hydrolyzed cheese whey medium, wherein the lactose in whey was hydrolyzed using β-galactosidase. The lipid was extracted by assistance of novel disruption techniques namely high hydrostatic pressure (HHP) and high-pressure homogenization (HPH) methods supported by the Bligh and Dyer method as well as conventional high-speed homogenizer as a control method. To optimize downstream processing and reduce costs associated with obtaining yeast lipids, wet and dry routes of disruption were evaluated. The HPH method implemented using synthetic media-based biomass via wet route scheme (49.0±0.35%) provided higher lipid yield than dry route HPH method (40.0±3.71%). Similarly, wet route HPH (42.1±0.52%) assisted extraction provided higher lipid yield from whey-based biomass than both wet (24.5±12.6%) and dry (31.9±2.55%) route HHP assisted extraction methods. Additionally, based on SEM analysis, HPH method caused more cellular damage than HHP method. According to FAME analysis, L. starkeyi lipids were rich in palmitic acid (C16:0), stearic acid (C18:0), and oleic acid (C18:1). Thus, L. starkeyi oil proved to be a valuable source of omega-3 and omega-7 fatty acids compared to many plant oils. Furthermore, the lipids produced by L. starkeyi have the potential to substitute palm oil and cocoa butter.