Ege Denizi sorunları: Türkiye ve Yunanistan'ın deniz sınırlarının belirlenmesi örneği
Aegean Sea problems: The example of determining the marine borders of Türkiye and Greece
  1. Tez No: 828038
  2. Yazar: GİZEM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZVAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Uluslararası İlişkiler, Marine, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Önerilen tez konusunda güncel olarak bu problemle ilgili bir yayın bulunmamakla birlikte, yapılan literatür taraması sonucunda; bir yandan doğal kaynakların gün geçtikçe öneminin artması devletleri deniz alanları üzerinde daha fazla hak sahibi olmaya yöneltmiştir. İlgili amaçlara ulaşmak için ilk olarak kıyı devletinin kara ülkesinin deniz altında devam eden doğal uzantısı olan kıta sahanlığı kavramının hukukî bir kavram olarak Truman Bildirisi ile ortaya çıkışı ve 1958 tarihli Cenevre Kıta Sahanlığı Sözleşmesi ve 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi hükümleri ile düzenlenişi incelenmiştir. Daha sonra kıyı Devletine ait kıta sahanlığı üzerindeki doğal kaynakların araştırılması ve işletilmesi hakkı ve kıyı devletinin, deniz altı kabloları ve boru hattı döşenmesi, suni ada ve tesislerin işletilmesi ve kıta sahanlığı üzerinde bilimsel araştırma sürecindeki yetkileri genelde ele alınmıştır. (Gökdemir Işık,2009) Hukuki yönünden baktığımızda; Uluslararası Adalet Divanı'nın kararları incelendiğinde, kıyı devletinin haklarını muhafaza etmek için bazı durumlarda adalara hiç etki tanımamayı bazı durumlarda da kısmi etki tanımayı uygun bulduğu görülmektedir. Yani adaların sahip olduğu haklar, hakkaniyet ilkesi gereği ihmal edilebilir. (Doğru,2001) Türkiye ise sınırlandırmanın hakkaniyet ilkesi gereği Türkiye ile Yunanistan ana kıyıları arasında yapılması gerektiğini savunmaktadır. Türkiye'nin bu tezini belirgin bir şekilde destekleyen en uygun örnek Fransa ile İngiltere arasındaki Manş Denizi Tahkimi'dir.(Aykut,2006)
Özet (Çeviri)
Since the early 20th century, with the development of technology, the increasing possibility of utilizing the seas, the possibilities of producing oil and natural gas in the sea areas and the increasing development of these possibilities day by day have increased the desire of states to establish sovereignty over the sea areas. The claims arising from the desire of states to increase their sovereignty in maritime jurisdictions have led to bilateral and sometimes multilateral international disputes, and accordingly, the importance of international law rules regarding the continental shelf has increased considerably. The rules of international law on maritime jurisdiction, the conventions adopted and signed as a result of international conferences, and judicial and arbitral decisions on some important disputes have made great contributions. The problem of maritime delimitation in the Aegean Sea is one of the disputes between Turkey and Greece in the Aegean Sea, which has its own unique characteristics, which started in 1973 and has not been resolved until today. Greece and Turkey do not agree on the rules of international law that should be applied in delimitation and the means by which the dispute should be resolved. The fact that they have different views has brought along a number of problems between them. It is possible to categorize these problems under the title of“Aegean Problems”. The Aegean issue between Turkey and Greece has a different position in the context of international relations due to its many problems. Since 1973, many problems such as continental shelf, territorial waters, FIR line, airspace, ownership of islets/islets and armament of islands have emerged between the two countries. These problems have brought the parties to the brink of war from time to time. In other words, it is a long-standing territorial dispute between Greece and Turkey. Both sides argue that they have their own rights due to various events that took place in different dates. However, the necessary political will and consensus to solve this problem has not been achieved. Due to the complexity of historical, cultural and political factors, the solution of this problem has a very challenging process and has been unsolved for many years. The aim of this thesis is to outline the history, development, political views and the nature of the problem of the undetermined maritime boundaries in the Aegean Sea in terms of international law and, accordingly, to present the basic views on the theses of the parties and finally, in accordance with the current conjuncture, to state the views on the solution of the dispute. In order to examine this problem, in the first part of the thesis, the maritime jurisdiction areas in the first part of the thesis, in the second part of the thesis, the references of the issue to the International Law of the Sea in the second part of the thesis, in the third part of the thesis, the continental shelf problem was examined in detail, and the Greek theses and Turkish theses were examined, taking into account the historical situation and international agreements. In this context, the author's opinions are written in the conclusion and recommendations section.