5580 sayılı özel öğretim kurumları kanunu çerçevesinde kurulan iş sözleşmesinin hukuki niteliği ve türü
Nr. 5580 legal nature and type of the employment contract established within the framework of private education institutions law
  1. Tez No: 814123
  2. Yazar: ESLEM NUR PELİSTER ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Toplumda eğitimin öneminin kavranmaya başladığı ilk çağlardan itibaren kişilere özel dersler verilmeye başlanmıştır. Bu özel dersler zamanla sayılarını ve etkinliklerini artırarak Özel Öğretim Kurumlarına dönüşmüştür. Son yıllarda Özel Öğretim Kurumlarının ve bu kurumlarda görev alan öğretmenlerin sayısındaki artış dikkat çekmektedir. Özel Öğretim Kurumlarında çalışan öğretmenlerin tabi olduğu Kanun olan 5580 sayılı Kanun, genel iş hukuku prensipleriyle çatışan hükümler içermektedir. Bu da uygulamada belirsizliklere yol açmakta ve mağduriyet yaratmaktadır. Bu belirsizliklerin en önemlisi kurumlarda çalışan öğretmenlerle yapılacak olan sözleşmenin belirli süreli mi yoksa asgari süreli mi olduğudur. Buna bağlı olarak öğretmenlerin kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmamaları da sözleşmenin hukuki niteliğine göre belirlenmektedir. Bu çalışmada özel okul öğretmenleriyle akdedilen sözleşme hakkında literatürde ve Yargıtay kararlarında ihtilaflı olan konular ele alınmış, sözleşmenin hukuki niteliği ve türüne ilişkin değerlendirme yapılmış ve uygulamada kafa karışıklığına yol açan Kanun uygulamaları irdelenerek, sorunlara getirilebilecek çözümlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Private lessons have been given to individuals since the early ages when the importance of education began to be understood in the society. These private lessons have turned into Private Education Institutions by increasing their number and effectiveness over time. In recent years, the increase in the number of Private Education Institutions and teachers working in these institutions is remarkable. Law No. 5580, which is the Law governing teachers working in Private Education Institutions, contains provisions that conflict with general labor law principles. This leads to uncertainty in practice and creates grievances. The most important of these uncertainties is whether the contract to be made with teachers working in institutions is for a fixed term or a minimum term. Accordingly, whether teachers are entitled to severance pay is determined according to the legal nature of the contract. In this study, the controversial issues in the literature and Supreme Court decisions about the contract concluded with private school teachers were discussed, the legal nature and type of the contract were evaluated, and the law practices that caused confusion in practice were examined and solutions that could be brought to the problems were included.