Ortaokul öğrencilerinin okula bağlılık, yaşam doyumu ve gelecek beklentisi düzeylerinin incelenmesi
Examination of secondary school students' levels of attendance, life satisfaction and future expectation
  1. Tez No: 814124
  2. Yazar: İLHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin okula bağlılık, yaşam doyumu ve gelecek beklentisi düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla Kars il merkezi ve merkeze bağlı köylerdeki farklı ortaokul türlerinde öğrenim görmekte olan ve tabakalı amaçsal örnekleme yöntemi ile seçilen 1165 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırmada veriler; Kişisel Bilgi Formu, Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği, Çocuk ve Ergenler için Okula Bağlanma Ölçeği ve Çocuklar için Yaşam Doyumu Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde istatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiğinden t testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre okul türüne göre gelecek beklentisi, okul bağlılığı ve yaşam doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Diğer yandan merkezde bulunan normal ortaokul öğrencilerinin yatılı bölge ortaokullarındaki öğrencilere göre okula bağlılık düzeyinin daha düşük, yaşam doyumunun ise daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Cinsiyet değişkenine göre gelecek beklentisi ve yaşam doyumu düzeylerinde farklılık bulunmazken, okul bağlılığı düzeyi erkeklerde daha yüksek çıkmıştır. Sınıf düzeyine göre ise farklı okul türlerinde değişken sonuçlara ulaşılmıştır. Bununla birlikte anne eğitim düzeyi anlamlı bir farklılık yaratmamakta ancak baba eğitim düzeyi arttıkça gelecek beklentisi ve yaşam doyumu düzeyinin de arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the levels of school engagement, life satisfaction and future expectation of secondary school students. For this purpose, a questionnaire was applied to 1165 students selected by stratified purposive sampling method, studying at different secondary school types in Kars city center and surrounding villages. The data used in the research was collected with using the forms: The Personal Information Form, the Adolescent Future Expectations Scale, School Attachment Scale and the Life Satisfaction Scale for Children. Statistics package program was used in the analysis of the data. Since the data showed normal distribution, T-Test and one-way analysis of variance were performed. According to the results of this study, no significant difference was found between the levels of future expectation, school engagement and life satisfaction according to school type. On the other hand, it was revealed that the normal secondary school students in the center had a lower level of school engagement and higher life satisfaction than the students in boarding regional secondary schools. The level of school engagement was higher in males. However, the mother's education level does not make a significant difference, but as the father's education level increases, it is seen that the future expectation and life satisfaction level also increase.