Eğitim kamu hizmeti ve özel kişilere gördürülmesi
Education public service and carried out by private persons
- Tez No: 918645
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 632
Özet
Bireyler önceleri hayatlarının idamesi için devamında ise içinde bulundukları topluma adapte olabilmenin bir gereği olarak ihtiyaç duydukları bilgi, beceri ve davranış biçimlerini kasıtlı veya farkında olmadan toplumun diğer üyelerinden öğrenmişler, birçoklarına da öğretmişlerdir. Bu şekilde“informal”olarak başlayan ve sistemli- sistemsiz bugüne gelen eğitim, insan haklarına ilişkin hemen her uluslararası belgede ve demokratik her ülkenin Anayasasında kendine yer bulmuştur. Eğitim ve eğitimle ilişkili kavramların mevzuatta çoğu zaman birlikte veya birbirinin yerine kullanılması, benzer şekilde hak, özgürlük ve ödev kavramlarının da birbirleriyle kaynaşmış bir yapıya sahip olması;“eğitim”,“eğitim hakkı”,“eğitim özgürlüğü”ve“eğitim ödevi”kavramlarından ne anlaşılması ve bu kavramlara hangi hukuki sonuçların bağlanması gerektiğini sorgulama ihtiyacı hissettirmiştir. Bu nedenle çalışmanın ilk bölümünde bu zorluk aşılmaya ve bir hak, özgürlük ve ödev olarak eğitimden ne anlaşılması gerektiği kategorize edilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kendisine bizzat Anayasa'da tevdi edilen eğitime dair pozitif edimlerde bulunma yükümlülüğü, idareyi eğitimi bir“kamu hizmeti”olarak organize etmek ve bu büyük organizasyonu yönetmek sorumluluğunu üstlenmeye mecbur bırakmıştır. Bununla birlikte eğitim, tarihsel süreç içerisinde doğrudan doğruya kamu hizmeti olarak ihdas edilmemiş, çeşitli motivasyonlarla özel kişilerce yürütülmekte iken devlet tarafından üstlenilmiştir. Türkiye'de vakıflar aracılığıyla bir hayır işi olarak görülen eğitim hizmeti, Osmanlı'nın modernleşme döneminde kurumsallaşmaya ve kamusallaşmaya başlamıştır. Bu dönemde özel kişilerin kamusal eğitimdeki rolü üzerinde de durulmuş, faaliyetleri kamu düzeninin korunması amacıyla önce kolluk ruhsatına bağlanmış sonrasında devletin bu hizmeti üstlenmesiyle idare tarafından verilen tek yanlı izin kolluk ruhsatından kamu hizmeti ruhsatına dönüşmüştür. Bu tespitlere yer verildiği çalışmanın ikinci bölümünde ayrıca, eğitim kamu hizmetinin doktrin tarafından geliştirilmiş kamu hizmeti kategorileri arasındaki yeri, hangi ilkeler çerçevesinde yürütülmesi gerektiği ve özel öğretim kurumlarına verilen izin ve ruhsatın hukuki niteliği de tartışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise eğitim kamu hizmetinin özel kişiler eliyle ve ruhsat usulüyle görülmesine geniş bir perspektiften bakılması hedeflenmiş, eğitim hizmeti sunmak adına özel kişiler tarafından açılan ve işletilen“özel öğretim kurumları”nın işleyişi birçok yönden tartışılarak bir tablo ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bölümde de temel yasal düzenleme olan 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun hem resmî kurumların tâbi olduğu mevzuata hem de özel hukuk kurallarına göndermeler yapması nedeniyle hangi hâllerde hangi mevzuatın nasıl ele alınıp bağdaştırılacağı, işin niteliğine uygun düşmeyen hükümlerin her şeye rağmen ihmal edilip edilemeyeceği gibi çok sayıda“karmaşalar yumağı”çözülmeye, en azından hemen hemen hiç üzerinde durulmayan bu alanda fikir üretilmeye çalışılmıştır. Mesele, doğası gereği multidisipliner bir bakış açısını gerektirmiş, o nedenle çalışmanın bütününde Anayasa ve idare hukuku prensiplerinin yanı sıra özel hukuk ve eğitim bilimlerinin ilke ve kavramlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals, initially to sustain their lives and later as a necessity to adapt to the society they belong to, have intentionally or unconsciously learned the knowledge, skills, and behaviors they needed from other members of society and have taught them to many others. Education, which began“informally”in this way and has continued systematically or unsystematically to this day, has found its place in almost every international document on human rights and the constitutions of all democratic countries. The frequent use of education-related concepts together or interchangeably in legislation, as well as the intertwined nature of the concepts of rights, freedoms, and duties, has raised the need to question what should be understood by the terms“education”,“right to education”,“freedom of education,”and“the duty of education”, so what legal implications should be associated with them. Therefore, in the first section of the study, an attempt has been made to address this challenge by categorizing and clarifying what should be understood from education as a right, a freedom, and a duty. The constitutional obligation imposed on the administration to take affirmative actions regarding education has necessitated organizing education as a“public service”and assuming the responsibility of managing this extensive organization. However, education was not initially established as a direct public service in the historical process; instead, it was carried out by private individuals for various motivations before being taken over by the state. In Türkiye, education services, regarded as a charitable act through foundations, began to institutionalize and become public during the Ottoman modernization period. During this time, the role of private individuals in public education was also emphasized; their activities were initially subject to law enforcement license in order to protect public order. Later, as the state assumed this service, the unilateral permit granted by the administration transitioned from a law enforcement license to a public service license. In the second section of the study where these findings are discussed, the place of education as a public service among the categories of public services developed by doctrine, the principles under which it should be conducted, and the legal nature of the permits and licenses granted to private educational institutions are also discussed. In the third section of the study, the aim was to examine the provision of educational public services by private individuals under a licensing system from a broad perspective. The functioning of“private educational institutions”established and operated by private individuals to provide educational services, was discussed from various aspects to present a comprehensive overview. This section also seeks to address the“web of complexities”arising from the Private Educational Institutions Law No. 5580, which references both the regulations applicable to official institutions and private law rules. Issues such as determining which regulations should apply in specific cases, how to reconcile them, and whether provisions inconsistent with the nature of the work can nevertheless be disregarded have been examined. Efforts have been made to generate ideas in this largely unexplored area. The issue inherently requires a multidisciplinary approach. Therefore, the study incorporates not only the principles of constitutional and administrative law but also the concepts and principles of private law and educational sciences.