Yargıtay kararları ışığında 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında çalışan eğitim personelleri
Educational staff working under the law No. 5580 for Private Education Institutions in the light of judicial decisions
  1. Tez No: 746516
  2. Yazar: ÖZLEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Özel öğretim kurumları faaliyet konularının eğitim öğretime ilişkin olması sebebiyle devletin denetiminin ve gözetiminin yoğun hissedildiği kurumlar ise de; 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nu yürürlükten kaldıran ve 14.02.2007 tarihinde yürürlüğe giren 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda esas itibariyle çalışanların özlük hakları bakımından 4857 sayılı Kanun'a tabi oldukları belirtilmiştir. Ancak özlük hakları kavramının kapsamının açık olmaması, idari makamların iş ilişkisine dahili, Kanun'un kimi maddelerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na atıfta bulunulmuş olması vb. hususlar uygulamada çalışanların hak ve yükümlülükleri bakımından büyük sorun teşkil etmektedir. Çalışmanın özünde, özel öğretim kurumlarında istihdam edilen eğitim personeli ile kurulan iş ilişkilerinde karşılaşılan hukuki sorunlar yargı kararları ışığında incelenmiştir. Birinci bölümde genel olarak, 625 sayılı Kanun ile 5580 sayılı Kanun arasındaki farklılıklara, özel öğretim kurumları kavramının ayrıntılarına, 5580 sayılı Kanun'un kapsamına yer verilmiştir. İkinci bölümde, 5580 sayılı Kanun'un en yaygın uygulama alanı olan özel okullarda istihdam edilen özel okul öğretmenleri ile kurulan iş sözleşmeleri ayrıntılı değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, gerek görevli yargı yolunun belirlenmesi gerekse hak ve yükümlülükler bakımından birçok farklı kararların görüldüğü 5580 sayılı Kanun kapsamındaki uzman öğreticiler ve usta öğreticiler ile kurulan iş sözleşmelerinin incelenmesine yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, ileride uygulamada farklı sorunlara yol açacağı öngörülen Covid-19 salgınının özel öğretim kurumunda görev yapan eğitim personelinin özlük haklarına etkileri konusunda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even though private educational institutions are the ones where state monitoring and auditing are intense due to the fact that their activity fields are related to education and instruction, it is in essence stated in the Law No. 5580 for Private Education Institutions which has abolished the Law No. 625 for Private Education Institution and was enacted in 14.02.2007 that the workers in these institutions are subject to the Law No. 4857 in terms of personal rights. However, the fact that the concept of personal rights is not clear enough, administrative authorities are intervening in business relations, it is referred to Civil Servants Law No. 657 in some articles etc. Creates a big problem in application in terms of the workers` rights and obligations. In this study, legal problems encountered in business relations established with educational staff employed in private education institutions have been examined in the light of judicial decisions. In the first section, in general, the differences between Law No. 625 and Law No. 5580, the details of the concept of private education institutions, and the scope of Law No. 5580 were mentioned. In the second section, labour agreements made with private school teachers employed in private schools where Law No. 5580 has been widely implemented have been evaluated in details. In the third section of the study, labour contracts made with expert tutors and qualified instructors in scope of Law No. 5580 where many different decrees regarding determination of both authorized judicial remedies and rights and obligations have been examined. In the last section of the study, the effects of Covid-19 pandemics foreseen to cause different problems in application in the future on the personal rights of education staff working in private education institutions have been evaluated.