İbnü'l-Hâcib'in icmâ anlayışı
Ibnu'l-Hâcib's conception
- Tez No: 814134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHSUM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İslam dininin temelinde inanç ve ahlakla birlikte bir hukuk sistemi de mevcuttur. Bu hukuk sistemindeki dinî hükümlerin meşruiyetine başlıca Kitap ve Sünnet kaynaklık eder. Sonra temel şer'î deliller arasında üçüncü sırada yer alan ve İslam hukukunun önemli kavramlarından biri olan icmâ gelmektedir. İcmâ, Kitap ve Sünnetin çizgisinden sapmadan meydana gelen yeni meseleler hakkında çözüm üretme kurumu olarak tasarlanmıştır. Çalışmamızda Eyyûbîler dönemi Mısır'da ilme ve ilim ehline önem verilen münbit bir dönemde yaşayan kıraat, fıkıh, hadis ve Arap dili ve edebiyatı gibi ilim alanlarında kendini yetiştirmiş ve Mâlikî mezhebinin büyük alimlerinden olan İbnü'l-Hâcib'in icmâ anlayışı incelenmiştir. O, Doğu İslam dünyasında Arap diline dair eserleriyle bilinirken, Batı İslam dünyasında fıkıh ve fıkıh usûlüne dair eserleriyle şöhret bulmuştur. İbnü'l-Hâcib'in icmâ anlayışını incelerken özgün görüşlerini tespit etmeye çalıştık. Usûl alimleri ve mensubu olduğu Mâlikî mezhebi ile ittifak veya ihtilaf ettiği konuları, icmâ hakkındaki eleştirileri ve tespitleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the beliefs and morals that form the basis of Islam, there is also a legal system. The Book and the Sunnah are the primary sources of the legitimacy of the religious provisions in this legal system. Then comes ijma, which is one of the important concepts of Islamic law and culture, which is generally placed in the third place among the main Shari'ah proofs. Ijma Book is designed as an institution to find solutions to new issues that arise without deviating from the basic principles of the Sunnah and the religion of Islam. In our study, in Egypt during the Ayyubids period, knowledge and scholars were given importance and he lived in a fertile period in terms of science, in such an environment he trained himself in the fields of language, recitation, fiqh, hadith, literature, while he was known for his works on the Arabic language in the Eastern Islamic world, while he was known for his works on the Arabic language in the Western Islamic world. He gained fame with his works on fiqh and fiqh method and tried to reveal the understanding of ijma of Ibn al-Hajib, one of the great scholars of the Mâlikî sect. While trying to reveal the views of Ibn al-Hajib on ijma, we touched upon the particular views of Ibn al-Hajib, the issues he allied with or disagreed with the Mâlikî school of which he was a member, especially his views, and the examples he criticizes and showed about ijma.