Farklı konsantrasyonlarda peynir altı suyuyla üretilen kombu çayının mormiks ve dut tozuyla fonksiyonel hale getirilmesi
Functionalization with mormix and mulberry powders of kombucha produced with whey at different concentrations
- Tez No: 814133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ YANGILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Kombu çayı kültürü (SCOBY) ile peyniraltı suyunun (PAS) farklı konsantrasyonları (%25, %50, %75) ve biyoaktif bileşenlerce zengin olan mormiks ile doğal tatlılık vermesi amacıyla dut tozu kullanılarak zenginleştirilen fermente içeceklerin fermantasyon süresince (1., 5., 7., 9., 11. ve 13. günler) mikrobiyolojik, fiziko-kimyasal ve duyusal özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. En düşük asetik asit bakteri sayısı (6,87 log10 kob/mL) kontrol örneğinde, en yüksek (8,07 log10 kob/mL) ise yeşil çay+%75 PAS+mormiks+dut tozu (KMP3) ile üretilen örnekte bulunmuştur. Lactobacillus spp. ve Lactococcus spp. sayıları en yüksek bulunan örnek KMP3 örneği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fortified fermented beverages with Kombucha culture (SCOBY) and different concentrations of whey (PAS) (25%, 50%, 75%) by using mulberry powder to give natural sweetness with mormix rich in bioactive components during fermentation (1st, 5th, 7th, 9th, 11th and 13th days) microbiological, physico-chemical and sensory properties were investigated. The lowest acetic acid bacteria count (6.87 log10 cfu/mL) was found in the control sample, and the highest (8.07 log10 cfu/mL) was found in the sample produced with green tea+75% whey+mormix+mulberry powder (KMP3). Lactobacillus spp. and Lactococcus spp. counts was determined with the highest in the KMP3 sample.