Gastronomi temalı filmlerin göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of gastronomy themed films
  1. Tez No: 814135
  2. Yazar: KORAY GÜZEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBUKE ELİF CEYHUN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli bir eylem olan yemek eylemi ve insanların iyi vakit geçirmeleri için izledikleri filmlerin arasındaki bağlantılar konu edilmektedir. Gastronomi temalı filmler ile ilgili yerli ve yabancı kaynaklar taranmış ve araştırmada öncelikle filmlerin içerisinde bulunan yemek ögesinin önemine vurgu yapılmıştır. Araştırmanın amacı, gastronomi temalı filmlerin alandaki işlevlerinin açıklanması ve gastronomi temalı filmler aracılığıyla izleyiciye verilmek istenen mesajların ortaya çıkarılmasıdır. Bu nedenle;“Gastronomi temalı filmlerde vurgulanan ögeler neleredir ?”,“Ögelerin izleyiciye vermek istediği mesaj/mesajlar nelerdir?”sorularına cevap aranmıştır. Araştırma kapsamında yargısal örneklem metodu kullanılmış ve 'Julie & Julia', 'Comme Un Chef' ve 'Burnt' isimli filmler çalışmanın örneklemleri olarak seçilmiştir. Örnek olarak alınan bu üç gastronomi temalı film Barthes'ın göstergebilimsel analiz yaklaşımıyla düz anlam ve yan anlam çerçevesinde incelenerek bu filmlerde gastronomi alanıyla ilgili vurgu yapılan ögelere değinilmiş ve gastronomi temalı filmlerde izleyicilere aktarılan mesajların açığa çıkarılmasına yönelik bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada film olarak 'Julie & Julia', 'Comme Un Chef', 'Burnt' filmlerinin seçilmesinin sebebi filmlerin ana temasında şeflerin yer alması, filmlerde mutfak ortamında yaşananların, restoran ortamında yemek sunumlarının ön planda olmasıdır. Araştırma sonucunda anlatılarda vurgulanan temel gösterge mutfak hijyeni, mutfak şefleri, emek yoğun yiyecek- içecek hizmetleri, mesleğin severek ve istenilerek yapılmasına yönelik iletilerdir. Çözümlemesi yapılan bu çalışma görsel göstergeler kapsamında ele alındığından benzer çalışmalarda görsel, dilsel, mitsel çözümlemelerin de yapılacağı bütünsel bir göstergebilim yaklaşımı kullanılabilir. Gelecekte yapılacak olan gastronomi ve göstergebilim çalışmaları için bu araştırmanın alan yazına katkı sağlayacağı varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the connections between the act of eating, which is a necessary action for people to continue their lives, and the movies that people watch to have a good time are discussed. Domestic and foreign sources related to the movies with the theme of gastronomy were scanned and in the research, the importance of the food element in the movies was emphasized. The aim of the research is to explain the functions of gastronomy-themed films in the field and to reveal the messages desired to be given to the audience through gastronomy-themed films. Because;“What are the highlighted elements in gastronomy-themed films?”,“What are the messages/messages that the elements want to give to the audience?”answers to the questions were sought. Within the scope of the research, the judgmental sampling method was used and the films named 'Julie & Julia', 'Comme Un Chef' and 'Burnt' were chosen as the samples of the study. These three gastronomy-themed films, taken as an example, were examined within the framework of connotation and denotation with Barthes' semiotic analysis approach, and the elements emphasized in the field of gastronomy in these films were mentioned, and a study was carried out to reveal the messages conveyed to the audience in gastronomy-themed films. The reason why“Julie & Julia”,“Comme Un Chef”,“Burnt”films were chosen as films in the research is that chefs are the main theme of the films, what happens in the kitchen environment and food presentations in the restaurant environment are at the forefront. As a result of the research, the main indicator emphasized in the narratives is kitchen hygiene, kitchen chefs, labor-intensive food and beverage services, and messages about doing the profession lovingly and willingly. Since this analyzed study is handled within the scope of visual indicators, a holistic semiotic approach can be used in similar studies, in which visual, linguistic and mythical analyzes will also be made. It is assumed that this research will contribute to the literature for future gastronomy and semiotic studies.