Müşterilerin kuruma güvenini artırmada mobil pazarlama faaliyetlerinin rolü: Kuzey Irak'ta hücresel iletişim şirketlerinde çalışan çalışanların görüşleri üzerine bir araştırma
The role of mobile marketing activities in enhancing customer confidence in the organization: A study on the opinions of cellular communication companies' workers in Northern Iraq
- Tez No: 814141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mobil pazarlama faaliyetleri sonucu satın alma kararı, özellikle Korona salgını sonrasında cep telefonunun iç ve dış işlemlerin tamamlanabileceği tek araç olarak görüldüğü günümüzde vazgeçilemeyecek önemli konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, ekonomik psikoloji alanındaki araştırmacılar, satın alma işleminin müşterilerin kalbine daha kolay ve daha açık hale gelmesi için satın alma kararını etkileyen faktörleri ve cep telefonunda hangi aktivitelerin olması gerektiğini araştırmak zorunda kalmıştır. Bu çabalar, telekomünikasyon şirketleri ve müşterileri arasındaki güveni teşvik etmektedir. Bu çalışma, Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren telekomünikasyon şirketlerinde mobil pazarlama faaliyetlerinin müşteri güvenini artırmadaki rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için araştırmacı tarafından cep telefonu aktiviteleri ve müşteri güveni üzerine bir anket oluşturulmuştur. Bu ankette 45 soru bulunmaktadır. İlk 5 soru, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yöneliktir. Anketin ikinci bölümünde mobil pazarlama ile ilgili 20 madde yer almaktadır. Bu maddeler telekomünikasyon firmalarının insanlar, hedefler, stratejiler ve teknoloji ile ilgili mobil pazarlama faaliyetleri ile ilgilidir. Anketin son bölümünde ise müşteri güvenini güvenilirlik, müşteri memnuniyeti, güvenlik ve somut güvenilirliğe göre ölçen 20 madde yer almaktadır. Anket dört telekomünikasyon şirketi çalışanlarına dağıtılmıştır. 120 çalışan anketi doldurmuş ve bunlardan 100 tanesinin istatistiksel analiz için geçerli olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, çalışmanın değişkenleri arasında makro düzeyde bir korelasyon ilişkisi olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca mobil pazarlama aktivitelerinin müşteri güvenini etkilediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The decision to purchase via a mobile phone is considered one of the important matters that cannot be dispensed with in the current era, especially after the Corona epidemic, when the mobile phone was considered the only means through which internal and external operations could be completed. Therefore, researchers in the field of economic psychology had to search for the factors influencing the purchase decision and what activities should be available on the mobile phone in order for purchases to become easier and more receptive to the hearts of customers. These efforts encourage trust between telecommunications companies and their customers. This study is to determine the relationship between mobile marketing activities and its role in improving customer confidence within telecom companies operating in Northern Iraq. To achieve this purpose, a questionnaire was built on mobile phone activities and customer trust, prepared by the researcher. There are 45 questions in this questionnaire. First 5 questions are aimed at determining the demographic characteristics of the participants. In the second part of the questionnaire there are 20 items about mobile marketing. These items are about mobile marketing activities of telecommunication firms about people, goals, strategies and technology. In the last part of the questionnaire there are 20 items that measure the customer trust according to reliability, customer satisfaction, security and tangible reliability. The questionnaire was distributed to four telecommunication companies' employees. 120 employees filled the questionnaire and 100 of them are valid for statistical analysis. The results of the study showed that there is a correlation relationship at the macro level between the variables of the study. The results also indicated that mobile phone activities affect customer confidence.