Arapgir (Malatya) ilçesinin bitki örtüsü dağılış özelliklerinin CBS yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of vegetation distribution characteristics of Arapgir (Malatya) district
- Tez No: 814142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Arapgir; Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde, İran-Turan Fitocoğrafya Bölgesi'nin Doğu Anadolu Bölümü'nde, Anadolu Diyagonali'ne yakın bir konumda (veya içerisinde) ve endemik bitki varlığı bakımından zengin B7 karesi içerisinde yer almaktadır. Arapgir, Doğu Anadolu Bölgesi'nin doğal ekolojik ortam koşullarına paralellik göstermekle birlikte özel konumu ve fizyografik yapısının kısa mesafelerde farklılaşmasına bağlı olarak doğal ekolojik ortam koşulları bakımından zengin bir sahadır. Bundan dolayı araştırma sahası içerisinde, bitki tür çeşitliliği ve bitki örtüsü dağılış özellikleri kısa mesafelerde farklılaşmaktadır. Araştırma sahası içerisinde; dağ-plato stepleri, ağaçlı bozkır alanları, doğal step görünümlü alanlar, nemli ve kuru orman alanları bulunmaktadır. Bu çalışmada, Arapgir ilçesinde dağılış gösteren doğal bitki örtüsü üzerinde belirleyici etkiye sahip olan ekolojik ortam koşulları ile bitki örtüsü dağılış özellikleri arasındaki ilişkinin CBS yöntemleri kullanılarak saptanması amaçlanmaktadır. NDVI, NDMI, SMI, LST, Solar Radyasyon, İnterpolasyon, Çoklu Tampon, yüzey analizleri ve ikincil verilerin sayısallaştırılması yoluyla araştırma sahasının veri seti üretilmiştir. Araştırma sahasının bitki örtüsü dağılışı, NDVI analizi ile tespit edilerek ekolojik parametreler ile CBS ortamında çakıştırılmış ve bitki örtüsü dağılışı ile ekolojik parametreler arasındaki ilişki saptanmıştır. Araştırma sahası içerisinde 185 bitki türü tespit edilmiştir. Bu türlerin; 134'ü doğal, 24'ü egzotik ve 27'si kültür bitkisidir. Bu doğal türlerin; 80 tanesi elementi bilinmeyenlerden, 23 tanesi İran-Turan elementlerinden, 15 tanesi Akdeniz elementlerinden ve 16 tanesi Avrupa-Sibirya elementlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arapgir; It is located in the Upper Euphrates Section of the Eastern Anatolia Region, within the Eastern Anatolia Section of the Iran-Turanian Phytogeographic Region, close to (or within) the Anatolian Diagonal and within the B7 square rich in endemic plant existence. Arapgir is an area rich in natural ecological environment conditions due to its special location and physiographic structure, which is generally parallel to the Eastern Anatolia Region. Therefore, within the research area, plant species diversity and vegetation distribution characteristics differ in short distances. In the research area; There are mountain-plateau steppes, wooded steppe areas, natural steppe-looking areas, moist and dry forest areas. In this study, it is aimed to determine the relationship between ecological environmental conditions and vegetation distribution characteristics, which have a decisive effect on the natural vegetation distributed in Arapgir district, using GIS methods. The data set of the research area was produced by NDVI, NDMI, SMI, LST, Solar Radiation, Interpolation, Multiple Buffer, surface analyzes and digitization of secondary data. Vegetation distribution of the research area was determined by NDVI analysis and overlapped with ecological parameters in GIS environment and the relationship between vegetation distribution and ecological parameters was determined. 185 plant species were identified in the research area. These species; 134 are natural, 24 are exotic and 27 are cultivated plants. These natural species; 80 of them are composed of unknown elements, 23 of them are Irano-Turanian elements, 15 of them are Mediterranean elements and 16 of them are Euro-Siberian elements.