Kuşburnu (Rosa sp.) çeşitlerinin tokat ekolojisindeki performansları
Performance of rosehip (Rosa sp.) varieties in tokat ecology
  1. Tez No: 814196
  2. Yazar: TAHA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde tescil edilmiş 'Gerçekcioğlu (Rosa montana Chaix subsp. Woronovii (Lonacz) Ö. Nilsson L.)' ve 'Yıldız (Rosa canina L.)' kuşburnu çeşitlerinin, Tokat ekolojisindeki performansları araştırılmıştır. 2022 yılında yürütülen araştırmada; her iki çeşidin fenolojik, pomolojik, bitkisel ve kimyasal özelliklerinin gözlem ve analiz edilmiştir. 'Gerçekcioğlu' çeşidinde çiçeklenme 20 Mayıs, 'Yıldız' çeşidinde ise 16 Mayıs tarihinde gözlemlenmiştir. Tam çiçeklenme zamanı hem 'Gerçekcioğlu' çeşidi hem de 'Yıldız' çeşidi için aynı tarih olarak (25 Mayıs) kaydedilmiştir. Hasat tarihleri farklılık göstermiş, 'Yıldız' çeşidi 05 Ağustos'ta ve 'Gerçekcioğlu' çeşidi ise 22 Ağustos ta hasat edilmiştir. 'Gerçekcioğlu' ve 'Yıldız' çeşitlerinin sırasıyla, ortalama meyve ağırlıkları 2.39–3.72 g, çekirdek ağırlıkları 6.73 – 3.86 g/100 adet, çekirdek ağırlığı/meyve ağırlığı oranları % 9.12 – 32.27, çekirdek sayıları 2.93–28.99 adet/meyve aralığında saptanmıştır. Bitkisel özelliklerinden; verim 1765.80-2179,52 g/ocak, ocaktaki ana sürgün başına oluşan yazlık sürgün sayıları 4.23–2.52 adet/bitki, hasat edilen meyve oranları % 86.89 –4.76 olarak tespit edilmiştir. Kimyasal özelliklerinden, suda çözünebilir kuru madde miktarları % 18.18–20.71, toplam asitlik değerleri % 1.86–2.03, pH miktarları 4,20 – 4.27, C-vitamini içerikleri 769.30-464 mg/100g ve toplam kuru madde oranları ise % 51.60 – 54.83 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of 'Gercekcioglu (Rosa montana Chaix subsp. Woronovii (Lonacz) O. Nilsson L.)' and 'Yıldız (Rosa canina L.)' certificated local rosehip varities were investigated in Tokat ecology. In the research conducted in 2022; phenological, pomological, vegatative and chemical properties of both varities were observed and analyzed. First flowering was observed on 20 May in 'Gercekcioglu' variety and on 16 May in 'Yıldız' variety. Full bloom time was recorded as the same date (25 May) for both 'Gercekcioglu' variety and 'Yıldız' variety. Harvest dates varied, 'Yıldız' variety was harvested on 05 August and ' Gercekcioglu ' variety was harvested on 22 August. The average fruit weight of 'Gercekcioglu' and“Yıldız”varities was 2.39-3.72 g, seed weight 6.73 - 3.86 g/100, seed weight/fruit weight ratio 9.12 - 32.27%, seed count between 2.93-28.99 pieces/fruit, respectively. From its vegetative properties; yield was 1765.80 - 2179.52 g/ bush, the number of summer shoots per main shoot in the plant was 4.23-2.52 pieces/plant, the harvested fruit rates were 86.89-84.76%.From their chemical properties, total soluble solids were 18.18-20.71%, total acidity values were 1.86-2.03%, pH amounts were 4.20 – 4.27, C-vitamin contents were 769.30-464 mg/100g and total dry matter ratios were 51.60 – 54.83%, determined.